Sakarya Müftüsü Serenli, Almanya'da konferans verdi

Sakarya Müftüsü İlyas Serenli Almanya’daki cemiyetlerin daveti üzerine gittiği Almanya’nın farklı şehirlerinde Kutlu Doğum Konferansları verdi.

Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, 2013 Yılı Kutlu Doğum Programları dolayısıyla Almanya Nürnberg Bölgesi Cemiyetlerinin daveti üzerine, Nürnberg Merkez, Schweinfurt, ve Aschaffenburg cemiyetlerinde Kutlu Doğum etkinliklerine konuşmacı olarak katılarak konferanslar verdi.

Müftü Serenli daha sonra Ditib Laufach Cemiyetinde yapılan ‘Büyük Kutlu Doğum Programı’na geçerek burada gerçekleştirilen Programa katıldı.

Yoğun katılımın olduğu ‘Büyük Kutlu Doğum Programı’, İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra İstanbul Ataşehir Müftülüğü Görevlilerinden Musa Deniz tarafından Kuran-ı Kerim tilavet edildi. Dernek Başkanı Muhittin Taraç’ın selamlama konuşması, Din Görevlisi Ali Kurk’un açılış Konuşması ve Nürnberg Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Cafer Acar’ın Konuşması ile devam eden programda Sakarya Müftüsü İlyas Serenli “Hz. Peygamber (Sas) ve İnsan Onuru” konulu bir konferans verdi.

Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, Sevgili Peygamberimiz (Sas)’in örnek hayatından kesitlere de yer verdiği konuşmasında, “İnsanlığa gönderilen bütün ilahi mesajlarda insanın manevi şahsiyetinin en önemli öğesi olarak onurun korunmasına özel bir önem verilmiştir. Bu çizginin son halkası olan İslam da, insanı insan yapan değerler üzerinde hassasiyetle durmuş, Hz. Peygamber (Sas) bu değerleri bizzat hayatında uygulayarak insanlığa ışık tutmuştur. Günümüz dünyasında maalesef insanlık onuruyla bağdaşmayacak olaylara, cinayetlere, aşağılamalara, temel hak ve hürriyetleri zedeleyen uygulamalara hemen hemen her gün şahit olunmaktadır. Başkanlığımız işte bu sebeple 2013 Yılı Kutlu Doğum Haftasında tema olarak ‘Hz. Peygamber ve İnsan Onuru’nun ele alınmasına karar vermiştir. Hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerle, insan haysiyeti ve insan onuru bütün yönleriyle ele alınmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Büyük coşku ve heyecanın yaşandığı Programın sonunda bütün davetlilere Kutlu Doğum Aşı ikramıyla birlikte Gül takdimi de yapıldı.
Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, Köln’de DİTİB Genel Merkezinde Almanya Müşaviri Prof. Dr. İzzet Er’i makamında ziyaret ettikten sonra DİTİB Genel Sekreteri Suat Okuyan’la beraber Köln Camii İnşaatında incelemelerde bulundu.

Müftü Serenli, Almanya ziyaretinin son kısmında ise Duisburg Pollman Camii’ni ziyaret etti.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
aa0217404e3fa49af064062958c3a8bd@