Sakarya Müftülüğü bir ilke imza attı

Sakarya Müftülüğü\'nce 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Kur’an Kursu Öğrencileri Yıl Sonu Başarı Belirleme Sınavı (BBS) gerçekleştirerek bir ilke imza attı.

Sakarya genelinde Kur’an kurslarında okuyan öğrencilerin kitap okuma-araştırma alışkanlığı kazanması, Diyanet İşleri Başkanlığı müfredat kitaplarının daha dikkatle okunmasının temini, aile içinde dini bilgilerle ilgili gündem oluşturulması, öğrencilere sınav heyecanı yaşatılması ve kurs öğreticilerinin genel başarı durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan “2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Kur’an Kursu Öğrencileri Yıl Sonu Başarı Belirleme Sınavı (BBS)”nda yaklaşık 15 bin öğrenci ter döktü.

Dereceye girenlere Laptop, Netbook, Cep Telefonu gibi ödüllerin bulunduğu Sınava il genelinde Kur’an kurslarına devam eden 45 yaş altı öğrenciler zorunlu olarak, 45 yaş üstü öğrenciler ise isteğe bağlı olarak katıldıklarını anlatan Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, “BBS’de, İnancım, Ahlakım, Peygamberim, İbadetim ve Kur’an-ı Kerim Tecvid alanlarında toplam 60 soru soruldu. Soruların 50’si daha önce yayınlanan 400 soru içerisinden, diğer 10 soru ise komisyon tarafından ek olarak hazırlandı. Her kursun öğrencisi kendi kayıtlı olduğu kursta sınava girdi. Sınavda, Kur’an Kursu Öğreticileri gözlemci, din görevlileri ise soruları teslim etme, tutanakları düzenleme ve cevap kâğıtlarını teslim etme görevlerini yerine getirdiler. Kur’an Kursu Öğreticileri görev yaptıkları Kur’an kurslarında değil İlçe Müftülüklerince belirlenen farklı Kur’an kurslarında gözetmen olarak görevlendirildiler. Din görevlileri kapalı zarflardaki soru kitapçıklarını ve cevap kâğıtlarını İlçe Müftülüklerinden alarak sınavdan yarım saat önce sınavın yapılacağı yere götürerek soruları gözetmen ve öğrencilerin önünde birlikte açarak oluşturulan tutanağı imzaladılar. Sınav bitiminde ise soru kitapçıkları öğrencilere verildi” dedi.

Büyük bir heyecanın yaşandığı 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Kur’an Kursu Öğrencileri Yıl Sonu Başarı Belirleme Sınavı (BBS), tüm Sakarya genelinde hiçbir aksaklığa mahal bırakılmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini kaydeden Müftü Serenli, sınavın Sakarya’da ilk kez yapılmasının önemli olduğunu söyledi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]