Sağlık-Sen üyeleri o saldırıyı kınadı

Sağlık ve Medikal
Sağlık ve Medikal
Ayak Sağlık Merkezleri
Ayak Sağlık Merkezleri
Diğer sağlık personeli hizmeti
sakarya özel sağlık sigortası
8 yıl önce
Sağlık-Sen Sakarya Şubesi üyeleri, Yenikent Devlet Hastanesinde görev yapan Ahmet Kutluyer’e, hasta yakınlarının saldırmasına tepki gösterdi.

Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, sağlık alanında son zamanlarda artış gösteren şiddetin, çirkin yüzünü bir kez daha gösterdiğini belirterek, “Yenikent Devlet Hastanesi’nde görev yapan Ahmet Kutluyer hasta yayınları tarafından saldırıya uğradı. Bu son olay da göstermektedir ki toplumsal şiddet bugün akıl almaz boyutlara ulaşmıştır, şiddete neden olan psiko-sosyal faktörleri önlemek ve caydırıcı tedbirleri almak gerekmektedir” dedi.

"Saldırıyı lanetliyoruz"


Sendikanın, Sağlık Bakanlığı ile başlattığı sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların içinin doldurulamadığını kaydeden Sönmez, “Bugüne kadar özelde sağlıkta şiddet, genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi ile yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışanı da mağdur olabilir. Daha iyi sağlık hizmeti vermek adına zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet asla kabul edilemez. Bir kez daha ve açık bir şekilde söylemek istiyoruz ki şiddet asla bir hak arama yolu değildir, olamaz. Sağlık çalışanlarına yapılan her türlü şiddeti lanetliyoruz. Sağlık-Sen olarak her an ölümle burun buruna gelen, hayat kurtarma mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak bir yandan da hayatlarını kaybetme riskiyle görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeliyiz. Her zaman dile getirdiğimiz gibi, Sağlık Bakanlığı bu konuya proje ve kampanyanın sosyal ortakları ile birlikte daha fazla eğilmelidir. Bakanlık tarafından ilk önce konuyla ilgili kamu spotu hazırlanıp toplum bilinci artırılmalıdır. Bundan sonra yaşanacak bu olayların önüne geçilmesi için önlem ve uygulamalar acil olarak hayata geçirilmelidir. Toplumsal şiddetin boyutlarının yansıması olarak sağlık alanında ortaya çıkan bu tür menfur olaylar için gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Ülke insanımız için 7 gün 24 saat kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarımıza uygulanan şiddeti halkımızın da tasvip etmediği muhakkaktır. Yenikent Devlet Hastanesi çalışanlarından Ahmet Kutluyer’e yapılan saldırıyı kınıyor, kendisinin ve şiddet mağduru tüm sağlık çalışanlarının yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.
Basın açıklamasına, hastane personeli de destek verdi.