Sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar protesto edildi

Sakarya Devlet Hastanesi çalışanları, sağlık personeline yönelik terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıları protesto etti.

Hastane bahçesinde sağlık çalışanlarıyla basın açıklaması yapan Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Salih Sağlam, gerçekleştirilen şiddetleri her defasında olduğu gibi yine esefle kınadıklarını söyledi.

Saldırıların hiçbir mazereti olamayacağını dile getiren Sağlam, "Son derece gayri insani olan bu uygulamayı şiddetle kınamanın dışında buna yasal olarak her ne gerekiyorsa bununda hemen yapılmasını bekliyoruz. Bununla ilgili düzenlemelerin en şiddetli bir şekilde yapılması taraftarıyız. Bir takım haddini bilmeyen insanlar gidip adaletin karşısına çıktıkları zaman kuzu kesiliyor. Anne babadan daha yakın insanların karşısında büyük densizlik yapan bu insanlar hakimin savcının karşısına çıktığı zaman herşeyi inkar eden ahlaksız durumuna düşüyorlar" diye konuştu.

Sağlam, bu tür olayların ülkenin her yerinde yaşandığını belirterek, olumsuz davranışlara çok kez şahit olduklarını vurguladı.

Daha sonra sağlık çalışanları adına konuşan hastane yöneticisi Doç. Dr. Yakup Tomak, haziran ayından bu yana tırmanışa geçen terör saldırılarında sadece sağlık çalışanlarının değil, genç, yaşlı, çocuk ve bebek olmak üzere tüm kesimlerinin hedef alındığını söyledi.

Tomak, üç sağlık çalışanının saldırılarda yaşamını yitirdiğini kaydederek, şöyle devam etti:

"Aile hekimimiz Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır'da, sağlık memurumuz Eyüp Ergen ve ambulans şoförü Şeyhmus Dursun memleketi Şırnak'ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi, sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı. Son olarak Hakkari Şemdinli'deki devlet hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılamaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli’de bizlerden sağlık hizmeti bekleyen halkımız gördü. Vatandaşlarımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellenmesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz."

Hastane çalışanları açıklamanın ardından, görevlerine geri döndü.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
4f7fa1a12a4a8fe8957730d675061f65@