Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sağlam, keyfi yapılan sezaryen doğumun risklerinden bahsetti

Sezaryenle doğum oranlarını düşürmek için sağlık tesislerini gebe eğitim sınıflarının önemli bir hizmet olduğunu dile getiren Genel Sekreter Sağlam “Keyfi yapılan sezaryenin bebeğe verebileceği zarar anne adaylarına iyi anlatılırsa hiçbir anne bu riski göze almaz.” dedi.

Sakarya Kamu Hastaneleri Yöneticileri Nisan Ayı Toplantısı Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam Başkanlığı’nda yapıldı. Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Hasan Bektaş ile Mali Hizmetler Başkanı Ahmet Kemiksizoğlu da toplantıda hazır bulundu. Kaynarca İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Aysun Atakay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda ilçe hastanesinin modernize edilen tadilattaki binasıyla ilgili son gelişmelere yer verildi.

EKSİKLERİN TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Başhekim Atakay, geçici olarak hizmet verdikleri eski belediye binasının fiziki yapısının kötü olmasına rağmen ilçede iyi bir sağlık hizmeti verdiklerine dikkat çekerek modernize edilen yeni binanın eksiklerinin giderilmesini beklediklerini dile getirdi. Atakay, Sağlık Bakanlığı tarafından yenilenen binanın yüklenici firma tarafından yangın, jeneratör ve asansör ruhsatlarının alınmasının ardından yeni binanın kabulünün yapılabileceğini kaydetti.

GEBE EĞEĞİTİM SINIFLARI ÇOĞALACAK

Başhekim Atakay’ın ilçe hastanesiyle ilgili verdiği bilgilerin ardından 2017 Yılı Gebe Eğitim Sınıfları Değerlendirmesi ve Yapılması Planlanan Faaliyetler hakkında Eğitim Birimi personeli Sibel Gedikoğlu hastane yöneticilerine bilgi verdi. Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam, sezaryen oranlarının düşürülmesi için gebelik eğitiminin önemli olduğunu vurgulayarak, tüm hastanelerde bu sınıfların açılması gerektiğini söyledi. Sağlam, anne adaylarına verilen eğitimlerde normal doğumla sezaryen doğum arasındaki farkı anlaması gerektiğini ifade ederek “Anne adayları tıbbi bir ihtiyaç olmadan keyfi olarak gerçekleştirilen sezaryenin çocuğun tüm hayatına etkisi olabileceğini bilmeli. Normal doğumun faydaları ve sezaryenle doğumun bebeğin üzerindeki olumsuz etkilerini bilen anne tabi ki normal doğumu seçecektir. Sezaryen oranları da bu sayede düşecektir.” dedi

DEĞERLENDİRME RAPORLARI PAYLAŞILDI

Gebe Eğitim Sınıfları hakkında verilen bilgilerin ardından Geyve Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Semih Songür, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelere yönelik karne sistemiyle ilgili hastane yöneticileriyle önemli bilgiler paylaştı. Serap Yeşil, Fatih Koç ile Filiz Koç’un Genel Sekreterliğe bağlı sağlık tesislerinde Hasta Yatış Dosyaları Değerlendirme Raporunu hastane yöneticileriyle paylaşmasının ardından toplantının son bölümünde Mali Hizmetler Başkanı Ahmet Kemiksizoğlu, Sağlık Tesislerinin Gelir Tahakkuk İşlemlerinin Yerinde Değerlendirilmesi Sonuçlarıyla ilgili bilgiler verdi.
6 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle