Rektör Muzaffer Elmas'tan yeni dönem açıklaması!

Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, 28 Eylül’de başlayacak 2015-2016 yılı eğitim-öğretim dönemi hakkında bilgiler verdi.

Sakarya Üniversitesi’nin bölüm sayısı olarak en fazla akredite olan üniversite konumunda olduğunu belirten Elmas, “Bölümlerin hepsini tamamlıyoruz, Türkiye’de tüm bölümleri akredite olmuş tek üniversite olacağız” dedi.

2015-2016 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 15 bin ön lisans ve lisans, 2 bin lisans üstü, 2 bin yabancı olmak üzere toplam 19 bine yakın yeni öğrencinin üniversiteye katıldığını belirten Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, üniversitenin kurduğu yeni sistemden bahsetti. Elmas, “Bu sistem ile üniversitemiz istediği bölümü dünyanın her hangi bir yerinde akredite olabilir. Bölümlerin hepsini tamamlıyoruz, Şuanda bölüm sayısı olarak ta en fazla akredite olmuş üniversite durumundayız. Belki de Türkiye’de tüm bölümleri akredite olmuş tek üniversite olacağız. Şuanda bölüm sayısı olarak ta en fazla akredite olmuş üniversite durumundayız” dedi.
Üniversite akreditasyon değerlendirmesi açısından da Türkiye’de kalite ödülü aldığını Avrupa’da ise finalist durumda olduğunu ifade eden Elmas, “Avrupa Birliği Üniversiteleri değerlendirmesinden de bu sene gelecekler, seneye de Amerika da ki değerlendirme kuruluşuna başvuru yapacağız. Biz şuanda üniversitemizde istediğimiz bölümlerimiz ile dünyanın her hangi bir yerinde kolayca akredite olabileceğiz. Üniversitemizin tüm bölümleri akredite olacak ve tüm birimleri buna hazır” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısının 2 bine ulaştığını, yeni katılan öğrencilerle 3 bini aşacağının altını çizen Elmas, “Üniversitemizde öğrenci sayısı arttıkça daha nitelikli öğrencileri de almış oluyoruz. Hedefimiz 4 binler civarında. Bu yıl yabancı öğretim elemanı da bünyemize katma hedefimiz var. Uluslararasılaşma konusunda bir üniversitenin göstergeleri nelerse bu konuda çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşanan terör olaylarının üniversitelere yansımamasını da öngördüklerini belirten Elmas, “Burada üniversite öğrencilerimize sağladığımız özgürlük ortamının bozulmamasını istiyoruz. Bu anlamda uzun süredir sürdürdüğümüz çalışmaları arttırarak devam ettiriyoruz. Biz istiyoruz ki burada herkes barış içerisinde eğitim ve öğretimine devam etsin” şeklinde konuştu.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
ffa9f0c7b0b87eae1db77c4b7427a788@