Peynir satışı artık eskisi gibi rahat yapılamayacak

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren Peynir Tebliğini yerinde ve olumlu karşıladıklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliğindeki peynir satışı konusunda yapılan düzenlemenin yanlış yorumlanmamasının gerektiğini belirten Başkan Akdardağan, gerekli şartların sağlanması durumunda hiçbir sorun yaşanmayacağını belirtti.

Akdardağan, satışa sunulacak peynirlerin sıcaklık muhafazası, nakliye ve en önemlisi hijyenik şartların sağlanmasını öngören bu tebliğin yerinde bir uygulamaya olacağını söyleyerek, “Peynir satışı yapan tüm üyelerimiz ürünü ambalajından çıkarıp gıda ile temasa uygun olarak üretilmiş başka bir ambalaja gramajlık miktarlarda koyarak satabilirler. Bu çok önemli bir kriterdir, tüm üyelerimizin uymasını istiyoruz. Ayrıca satışa sunulan peynirlerin bileşenleri, son tüketim tarihi, ithalatçı ve dağıtıcı firmanın bilgilerinin bulunduğu etiketi tüketicilerin görebileceği yerde bulundurulmalıdır yada ürün ambalajının üzerine yapıştırmalılar” dedi.

Talep halinde etiket bilgilerinin de tüketiciye sunulacağının altını çizen Başkan Akdardağan, “Tüketicilerin yanıltılmaması adına peynirler 'köy peyniri', 'geleneksel peynir', 'doğal peynir', 'çiftlik peyniri' gibi ifadelerle satışa sunulamayacaktır. Seyyarla her zaman mücadele içinde olan odamız, bu tebliği yerinde ve olumlu buluyor. Esnafımız adına, seyyar satışların yaşattığı haksız rekabetin önüne geçilecek bu tebliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor ve herkesin kriterlere uymasını istiyoruz” dedi.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]