Orman zararlılarına karşı kırmızı karıncalar

Taraklı ilçesinde yüksek rakımlarda yaşayan kırmızı orman karıncalarının (Formica Rufa) yaşam alanları yapılan çalışmalarla genişletiliyor.

Orman zararlıları ile mücadelede çok etkili olan kırmızı karıncalar, Taşlıdoruk Ormanı ve Karagöl mevkiine taşınarak orman zararlılarına karşı kullanılıyor.
Geyve Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Taraklı Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yüksek rakımda yaşayan kırmızı orman karınca kolonileri, parçalara ayrılarak daha düşük rakımda olan ve karınca bulunmayan Taşlıdoruk Ormanı ile Karagöl mevkii civarına nakledildi.
Nakil işlemleri, Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü M. Ali Ekşi yönetiminde, OZM Şube Mühendisi İsmail Hakkı Serdaroğlu, Taraklı Orman İşletme Şefi Şevket Köksal ve Taraklı İşletme Şefliği personelinin katılımı ile sabah 03.30 ile 06.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. İlk etapta bin 250 metre rakımda bulunan 115 No\'lu bölmeden 1150 metre rakımda bulunan 114 No\'lu bölmeye, ikinci etapta 1100 metre rakımda bulunan 26 No\'lu bölmeden 1000 metre rakımda bulunan 69 No\'lu bölmeye karınca nakilleri yapıldı.
Her kolonide 15 kadar bulunan kraliçe karıncalardan birkaç tanesinin yeni yuvalarına intibakları sürecinde besin ihtiyaçlarının karşılanması için şeker takviyesi yapıldı. Yeni karınca yuvaları ayı ve domuzların zarar vermemesi içinde tel çitle çevrildi.

Orman zararlıları ile doğaya uygun biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında 2012 yılında yapılan nakil çalışmaları ile yeni yaşam ortamlarına taşınan kırmızı orman karıncası kolonileri OZM Şube Müdürü M. Ali Ekşi yönetimindeki ekip tarafından kontrol edilirken, kolonilerin faaliyette oldukları ve yapılan çalışmalarda yüzde 100 oranında başarı sağlandığı tespit edildi.
Yaklaşık 300 bin karıncadan oluşan bir koloni 1 hektarlık bir ormanlık alanda zararlı böceklerin yaşamasına izin vermiyor. Yumurta, larva ve pupaları toplayıp yuvalarına taşıyan karıncalar büyük böcekleri de önce salgıladıkları formik asit ile etkisiz hale getiriyor, sonra da parçalıyor.

11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
14c40c1e3195a2325712cac314738b19@