Onlar Ayda Sadece 60 TL ile Geçinmeye Çalışıyor

aracım geç çalışıyor
13 yıl önce

Karasu'da, sigortasız çalıştırıldığı inşaatta yüksek gerilim hattına kapılması sonucu bir kolunu kaybeden Adem Erginsoy'un (27), diğer kolu da tedavi masrafları bulunamazsa kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

İlçedeki bir inşaatta kalıp ustası olarak çalışan Erginsoy, geçen yıl 21 Ocak'ta meydana gelen olayda, tuttuğu demirin yüksek gerilim hattına değmesi sonucu elektrik akımına kapılarak ağır yaralandı. Olay sonrası kaldırıldığı Toyotasa İlk Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nden Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ne sevk edilen Erginsoy'un sol kolu kesildi, diğer kolu da sakat kaldı. 3,5 ay süren tedavinin ardından taburcu edilen Erginsoy'un sakat kalan kolu da kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Tedavi Masrafları 35 Bin TL

Erginsoy, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, başına gelen üzücü kaza sonrası hayatının karardığını söyledi. Sakat kalan kolunda bileklerini ve parmaklarını oynatamadığını ifade eden Adem Erginsoy, "Tedavi için araştırma hastanelerine gittik. Bir sonuç bulamadık. Tam ümidimizin kırıldığı bir anda dostumuzun tavsiyesiyle İstanbul'da Universal Hospitals Kadıköy Hastanesi'ne gittik. Doktor yapılacak ameliyat ve ardından uygulanacak fizik tedaviyle sakat kalan kolumun işlevinin yerine getirilebileceğini söyledi. Ancak tedavi masrafları 35 bin TL'yi buluyor. Benim yeşil kartım var. Yeşil kart özel hastane masraflarını karşılamıyor." dedi. Kaza sonrası kendisini sigortasız çalıştıran müteahhidi mahkemeye verdiğini bildiren Erginsoy, davanın halen sürdüğünü söyledi.

Bu Kadar Parayı Karşılayabilmem İmkansız

Kardeşinin bakımını üstlenen Temel Erginsoy, kardeşinin başına gelen üzücü olayın kendisini ve ailesini çok üzdüğünü dile getirdi. Kardeşinin kazadan sonra ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğini kaydeden Erginsoy, şöyle konuştu: "Kardeşimle birlikte anne ve babamın da bakımını ben üstlendim. Kardeşimi kazadan sonra sağ kolunun kurtarılması için imkanım dahilinde hastane hastane dolaştırarak çare aradık. Bir dostumun tavsiyesiyle İstanbul'da özel bir hastaneye gittik Orada Doç. Dr. Fatih Parmaksızoğlu kardeşimi muayene etti. Bize kolun tekrar işleyebilir hale gelebileceğini söyledi. Fakat bu tedavinin yaklaşık 35 bin TL'ye mal olacağını belirtti. Kolun kurtarılabileceğine sevindik. Fakat bu kadar parayı karşılayabilmem imkansız. Ne yapacağımı bilemiyorum."

Oğlumun Durumu Kendimi Unutturuyor

Çocuğunun bulunduğu duruma üzüldüğünü dile getiren anne Hatice Erginsoy (58) ise, "Oğlumu o halde görmek beni üzüyor. Ama elden bir şey gelmiyor. Eşimin kaymakamlıktan aldığı 60 TL ile geçinmeye çalışıyoruz. Komşuların apartman ve merdiven temizliğine gidiyorum. Kendim de hastayım. Fakat oğlumun durumu kendimi unutturuyor." diye konuştu.