Olay yaratan fotoğraf için 2 bin 202 TL ceza

Fotoğraf ve Video
Fotoğraf ve Video
Ceza avukatı
ofis için mobilya
5 yıl önce

Sakarya'da 'en sevdiğim' mesajı yazarak gözleri oyulmuş kedi fotoğrafı paylaşan 16 yaşındaki Suda A. adlı şahısa 2 bin 202 lira idari yaptırım cezası uygulandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce iki gün önce gözü oyulmuş bir kedinin fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaşan S.A'ya Hayvanları Koruma Kanunu'nun "Hayvanların, yaşadıkları sürece, tıbbi amaçlar dışında organ veya dokularının tümü ya da bir bölümü çıkarılıp alınamaz veya tahrip edilemez" hükmü gereğinde 2 bin 202 lira idari yaptırım cezası uygulandı.

Bu arada konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlık olarak hayvan haklarının korunması, hayvanlara iyi muamele edilmesinin temin edilmesi ve hayvanların her türlü mağduriyetinin önlenmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Hayvanların korunması konusunda bütün vatandaşlarımızdan azami hassasiyeti göstermelerini bekliyor ve bu konularda hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz."

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu da konu ile ilgili açıklamada bulundu:

“Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada büyük işkenceye maruz kalmış bir kedinin fotoğrafı yayınlanmıştır. Kamuoyunda haklı olarak tepki toplayan bu paylaşım, vicdan sahibi her insan gibi bizleri de derinden üzmüştür. Yıllardır ailenin bir ferdi gibi baktığımız iki kedi ve bir köpeğimiz sayesinde bütün hayvanlara aşırı bir merhamet besleyen bir hayvansever olarak bu vahşi hareketi kesinlikle tasvip etmiyorum. Hayvanların da en az bizler kadar yaşama hakkı olduğuna da inandığımdan bu olayın müsebbiplerine yasalar çerçevesinde adli ve idari yönden en ağır cezaların uygulanacağından şüphem yoktur. Kolluk kuvvetlerimizce gereken araştırmalar ve tespitler devam etmekte olup, Cumhuriyet Başsavcımız ile birlikte İl’in Valisi olarak ben de konunun sonuna kadar takipçisi olacağım. Halkımızdan bu konuda müsterih olmalarını istiyorum.”