Olay Gazetesi de Doğum Evi rezilliğine el attı

Sakarya basını tarafından defalarca dile getirilen ve tarafımızca da haber yapılan Doğum Evi; dün de olay gazetesi tarafından haber yapıldı.

Murat Solmaz’ın o haberini sizlerle paylaşıyoruz...

Bir odada iki hasta kalması gerekirken, 4 tane doğum yapmış anne kalıyor. Yer yataklarında yatan hastalar Doğum Evi Hastanesinin durumunu gözler önüne seriyor. Hasta yakınlarının sürekli şikayet ettiği ve fotoğrafları çekip haber sitemize ulaştırması ile hastanenin yıllardan beri söylenen yetersizliği gözler önüne seriliyor. Bu durumda acilen hastanenin daha büyük bir binaya taşınması gerekiyor.

Murat Solmaz / Sakarya Olay Gazetesi

İlimizde yayınlanan bazı basın organlarında “Doğumevinde skandal üzerine skandal!” ve “İşte Sağlığımız” şeklinde çıkan haberler Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine incelettirilmiştir. Yapılan inceleme neticesinde;

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanan; ancak merkez kampüs dışında, şehir merkezinde faaliyet gösteren Sakarya Kadın ve Çocuk Bakım Servisi ilimizdeki yapılanma gereği çocuk hastaların temel başvuru noktasını oluşturduğu, hali hazırda çocuk servisinde 76, çocuk cerrahisinde 13 olmak üzere 89 yatak, buna Merkez Kampüs’teki çocuk ve çocuk cerrahisindeki yataklarda ilave edildiğinde toplamdaki mevcut yatak sayısının 131, Sakarya Kadın ve Çocuk Bakım Servisindeki son 3 ayda muayene olan çocuk sayısı toplamda 42.584, Ağustos ayı sonu itibariyle 8 aylık dönemde yatarak tedavi gören çocuk hasta sayısının ise 6308 olduğu, Ancak muayene sayıları özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında mevsimsel rahatsızlıklara bağlı yoğunluk ciddi şekilde arttığı, özellikle başvurular hafta sonlarında zirveye ulaştığı, yaşanmış olan yoğunluğun bir sonucu olarak gerek hasta gerekse de hasta yakınlarının mağdur edilmemesi ve gereksiz sevklerin önüne geçmek amacıyla kısa süreli olan tedavilerin gerçekleştirilebilmesi için çocuk karyolalarının altındaki anne yataklarının kullanıldığı, işlem sırasında triaj uygulandığı ve aynı odaya konulmaması gereken tıbbi vakalar dikkatle ayrıştırıldığı, bahse konu haberlerdeki hasta çocuğun, servisimize yatırılmasıyla farklı hastalıklar da gösterdiği iddiasının gerçek dışı olduğu, yaşanan bu yoğunluk sonrasında hasta konforuna yönelik diğer odalara aktarımlar da gerçekleştirildiği, anlaşılmıştır.

Mevcut imkânlar seferber edilerek, sevk yapılmadan tüm hastaların mahallinde tedavisi için çalışılmaktadır. Ayrıca, Kadın, Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin, yeni, modern, otel konforunda bir binaya kavuşturulması için Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar sonucunda ihale aşamasına gelinmiştir. İhale süreci tamamlandıktan sonra inşaata başlanacak olup, en kısa sürede inşaatın tamamlanması için takipçisi olunulacaktır.

8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]