Olası bir depremde Sakarya'nın en riskli ilçesi hangisi?

Sakarya Üniversitesi'nde şehrin olasılığa dayalı sismik tehlike analizi yapıldı. Çalışmada, il sınırları içerisinde en çok sismik tehlikeye Akyazı ilçesinin maruz kalacağı ve tehlikenin ilin kuzeyine doğru azalacağı belirlendi.

Sakarya dünyadaki en aktif fay sistemlerinden biri olan Kuzey Anadolu Fayı üzerinde yer alıyor. Sakarya çevresinde son yüzyılda Adapazarı Hendek 1943, Bolu Abant 1957, Adapazarı-Mudurnu 1967, Kocaeli 1999, Düzce 1999 gibi büyük yıkıcı depremler meydana geldi. Şehir son üç asırda meydana gelen 9 depremle sarsıldı. Özellikle şehri derinden yaralayan 1999 depreminde 4 bine yakın can kaybı olurken 30 bin civarında yapı yıkıldı ya da ağır hasar gördü.
Marmara depreminin üzerinden 16 yıl geçti. Uzmanlar, yeni bir depreme karşı yapı stokunun özellikle deprem görmüş çok katlı binaların gözden geçirilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Bingöl, Elazığ'ın çevresindeki Bingöl-Kiğı ve Malatya'da son yaşanan depremler, deprem güvenliğini yeniden akıllara getirirken Sakarya Üniversitesi'nde şehrin olasılığa dayalı sismik tehlike analizi yapıldı.

Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Yapı Bilim Dalı'nda yapılan yüksek lisans çalışmasında, Sakarya şehri için olasılığa dayalı sismik tehlike analizi gerçekleştirildi. Sakarya'yı etkileyen en güncel aktif deprem kaynakları etkisinde pik ve yer ivmesine ait 50 yılda yüzde 10 ve yüzde 2 aşılma oranları sismik tehlike eğirisi aracılığıyla hesaplandı. Ayrıca ayrıklaştırma analizi yapılarak şehir merkezinde ve ilçelerinde en çok etki oluşturabilecek olası fay uzaklıkları ve deprem büyüklükleri bulundu.

En çok sismik tehlike Akyazı'da

Sismik tehlike haritaları incelendiğinde Sakarya il sınırları içerisinde en çok sismik tehlikeye Akyazı ilçesinin maruz kalacağı ve tehlikenin ilin kuzeyine doğru azalacağı belirlendi. Çalışma sonucunda Sakarya’da tehlike oluşturabilecek depremin 50 yılda yüzde 10 ve yüzde 2 aşılma olasıklarına göre pik yer ivmesi için yüzde 25-30 oranda 6 veya 6,6 arası ve 10-15 kilometre uzaklığında depremler olduğu belirtildi.

Çalışma raporunda, Sakarya şehir merkezinin yeni yerleşim merkezinin kuzeyine Camili-Korucuk yerleşim merkezlerine taşınmasının çok yerinde olduğu ifade edildi.  Aktif faylara çok yakın yerleşim yerleri olan Akyazı, Pamukova, Arifiye, Sapanca Gölü'nün güneyindeki mevcut yapıların tekrar değerlendirilmesi, şehir planlaması ve şehir afet yönetimi planlarının tekrar gözden geçirilmesinde fayda olduğu kaydedilen raporda, çalışma sonuçlarının ve sismik tehlike haritalarının gelecekte Sakarya bölgesinde meydana gelebilecek depremin etkisi hakkında faydalı olacağı ifade edildi.

Komşuda korkutan deprem

Elart sakarya bayi
Sakarya kitapçılar
7 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]