Okkan Suikasti Tetikçisine Yine Müebbet

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin öldürülmesi eylemlerine katıldığı iddiasıyla 7 yıldan beri tutuklu yargılanan ’Salim-Erol’ kod adlı Hizbullah tetikçisi Mehmet Fidancı, Yargıtay’ın bozma kararından sonra dün ikinci kez hakim önüne çıktı.

TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mehmet Fidancı, "Benim adım Gaffar Okkan’ın açıkladığı 26 kişilik listede geçiyordu. Bu yüzden eylemleri benim üzerime yıktılar. 4.5 ay emniyette işkence gördüm, suçsuzum, tahliyemi istiyorum" dedi.

MAHKEME ISRARLI

Mahkeme heyeti, ilk kararına sadık kalarak sanığı TCK’nın 146/1 maddesi uyarınca ’Anayasal düzeni silah zoruyla yıkıp yerine şeri esaslara dayalı İran modeli İslam devleti kurmak amacıyla terör örgütü Hizbullah adına silahlı eylemlerde bulunmak’ suçundan tekrar müebbet hapis cezasına çarptırdı. İddianamede, Mehmet Fidancı 24 Ocak 2001 tarihinde Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 polisin şehit edilmesi suikastiyle ilgili askeri kanat sorumlusu Necmettin Şanlı’dan talimat almak, sakladığı 2 kaleşnikof, 2 tabanca ve 4 el bombasını Şanlı ile birlikte kazak ve palto altında gizleyip olay yerine gelerek suikasti gerçekleştirdikten sonra tekrar askeri kanat sorumlusu olan Necmettin Şanlı’nın evinde saklanmakla suçlanıyordu.

Hürriyet

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]