Öğretmene yapılan saldırı için toplandılar

İmam Hatip Ortaokulu müdürüne yapılan saldırı sebebiyle basın açıklaması yapıldı.

Karaosman Mahallesi'nde bulunan Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu'nda dün öğlen saatlerinde bir öğrenci velisi, Okul Müdürü Ömer Bayraktaroğlu'nu darp etmişti. Saldırı sebebiyle bugün İmam Hatip Ortaokulu önünde önce Eğitim Bir-Sen Sakarya Şubesi, ardından Okul Müdürü Ömer Bayraktaroğlu basın açıklaması yaptı.

İşte o açıklama:

 

''ÖĞRETMENE ŞİDDET SON BULMALI

Değerli Basın Mensupları, Eğitim Çalışanları ve STK’ ların Değerli Temsilcileri!

Bugün burada maalesef eğitimin sorunlarını, çocuklarımızı, Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu binasının fiziksel güzelliğini konuşmak için toplanmadık…

Daha önce birçok defa farklı il ve ilçede tanık olduğumuz, öğretmene şiddetin şimdi de Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda da kendini göstermiş olduğu için toplandık…

Öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka, hiçbir amacı olmayan okul müdürümüz Ömer BAYRAKTAROĞLU okul içinde hatta makam odasında öğrenci yakını tarafından saldırıya uğramış, darp edilmiştir. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz…

Yine, bugün burada…

Okul müdürümüze karşı yapılan saldırının, şiddetten beslenenlerin yanına kar kalmayacağını haykırmak için toplandık…

Öğretmene saldıranlar bilmelidir ki onlar sadece eğitimi yaralamakla kalmıyorlar, geleceklerini de yok ediyorlar. Bir eğitimciye saldırmak aynı zamanda bilime ve ülkenin geleceğine saldırmak anlamına gelmektedir.

İnsanların kendi çocuklarına bile gerekli sevgiyi göstermekte yetersiz kaldıkları bir ortamda, her bir öğrencisine karşı kendi evladıymış gibi sevgi gösteren ve daha iyi eğitimin peşinden koşturan eğitim çalışanlarımızı, bu menfur saldırı derinden yaralamış ve eğitim güvenliği kaygılarını artırmıştır.

Eğitim öğretim kurumlarında alınması gereken güvenlik tedbirleri yetkililer tarafından alınmamakta, tüm sorumluluk öğretmenlere bırakılmaktadır. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. İcraata geçirilmesi gereken güvenlik uygulamalarının bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz


 

Değerli basın mensupları,

Sevginin, merhametin ve insanı kamil olmanın öğrenildiği yerler olması gereken okullarımızda ne yazık ki şiddet, öfke ve çatışma unsurları görülmeye başlanmıştır. Bu durum eğitim sistemimizin çok ciddi bir şekilde sorgulanması gerektiği gerçeğini, bir kez daha ortaya koymaktadır. Toplumun ahlaki değerlerinin yeterince işlenemediği bir eğitim sistemi, bu tarz kötü olaylara gebe kalmaktan kurtulamayacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim çalışanlarıyla, öğrenci ve velileri karşı kaşıya getiren bazı uygulamaları gözden geçirmeli, “Alo 147” gibi, öğretmeni toplumun önünde itibarsızlaştıran uygulamalar derhal kaldırılmalıdır. Bu ihbar hatlarında, bir çok eğitim çalışanı iftiraya maruz kalmakta, öğretmenlik onurlarına halel gelmekte ve çalışma azimleri kırılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, personelinin savunucusu olmalı, öğretmenleri sahipsiz ve savunmasız bırakmaktan vazgeçmelidir.

Öğretmenlik kutsal meslek diye bizi avutmaya çalışanlar, eğitim çalışanlarının hak ettiği değeri, laf ile değil icraatla ortaya koymalıdır.

Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Şiddetin her türüne, nereden ve kimden gelirse gelsin karşıyız. Bir an önce toplumsal şiddete son verecek çalışmalar hayata geçirilmelidir.

Bu olaylar bize göstermiştir ki, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, eğitim çalışanlarına yönelik bu tarz saldırılar, ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, eğitim çalışanlarının sesine kulak versin, eğitim sisteminin felsefesini değiştirsin, eğitimciyi itibarsızlaştırmaya bir son versin.

Burada yaşanan bu olayda, asıl kaybedenin biz öğretmenler olmadığını, geleceğimizi kaybediyor olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Son olarak, şiddete uğrayan değerli okul müdürümüz Ömer BAYRAKTAROĞLU’na yapılan saldırıyı eshefle kınıyor, bu tarz saldırılara maruz kalan eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Basın açıklamamıza destek veren değerli basın mensubu arkadaşlarımıza, eğitim çalışanlarına, STK temsilcilerine ve vatandaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.''

İşte Okul Müdürü Ömer Bayraktaroğlu'nun açıklaması:

El ve ayak için splint
ofis için mobilya
5 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]