Öğrencileri için hergün 210 kilometre yol katediyor

Adapazarı İlçesi\'nde yaşayan Hilmi Çil (40), müdür ve öğretmenlik yaptığı Kocaali İlçesi\'ndeki Ortaköy İlköğretim Okulu\'na gidip gelirken 210 kilometre yol katediyor.

Okula ulaşmak için gününün 3 saatini yollarda geçiren Çil, işini severek yaptığını söylüyor.

Korucuk Mahallesi\'nde yaşayan 2 çocuk babası Çil\'in öğrencileri ve çocukları için gösterdiği fedakarlık herkesi şaşırtıyor. 3 yıl önce Adapazarı İlçesi\'ndeki Çamyolu İlköğretim Okulu\'ndan, Kocaali İlçesi\'ne bağlı Ortaköy Beldesi\'ndeki ilköğretim okuluna müdür olarak atanan Çil, Korucuk\'ta öğrenim gören çocuklarının okulundan ve öğretmenlerinden ayrılmaması için evini atandığı beldeye taşımadı. Bunun yerine haftanın 5 günü okula gidip gelmeyi tercih eden Çil, evine 105 kilometre uzaklıktaki okuluna 3 araç değiştirerek ulaşıyor.

İşini severek yaptığını söyleyen Çil, "Her şey eğitim için. Her zorluğun güzel bir tarafı var. Öğrencilerimi seviyorum. Onlara iyi şeyler vermek hoşuma gidiyor. Geldiğim yolda birçok proje çizdim. Etkinlik çalışmaları yaptım. Bu sayede çocukların ufukları açıldı. Dar kalıplarını yıkmaya başladılar. Başarıları arttı" diye konuştu.

6.30\'da evden çıkıp 21.00\'da geri dönüyor

Yolculuğun kendisi için zor geçmediğini anlatan Çil, şunları kaydetti: "Sabah 06.30\'da evden çıkıyorum. Belediye otobüsüyle şehir merkezine gidiyorum. Buradan toplu taşıma aracına binerek Kocaali İlçesi\'ne, oradan da başka bir araçla okulun bulunduğu beldeye gidiyorum. Akşam 21.00\'de evde oluyorum. Zamanımı dolu dolu geçiriyorum. Akşamları çocuklarımın dersleriyle ilgileniyorum. Hanımla Türk kahvesi içmeye vaktimiz oluyor. Her gün 210 kilometre yol katediyorum. Yolda kitap okuyorum. Kendi kendime Osmanlıca okuyup yazmayı öğrendim."

Eşi ve çocuklarından dolayı Adapazarı\'ndan taşınmamış

Okula gidip gelirken yaptığı yolculuğa şaşıranların olduğunu dile getiren Çil. "Bu kadar yol çekilir mi? Müdürlük için değer mi?\' gibi sözler söyleyenler oluyor. Kendi çocuklarım Adapazarı\'nda okuyor. Öğretmenlerini ve okullarını değiştirmemek için taşınmak istemedim. Bir de eşimin çevresi var. Bu nedenle evimi taşımayı düşünmedim" dedi.

Üniversitede araştırma görevliliğini bırakarak öğretmenliği tercih ettiğini söyleyen Çil, "Öğretmenliğe 13 yıl önce başladım. Van 100. Yıl Üniversitesi\'nde Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü\'nde araştırma görevlisiydim. Öğretmenliğin daha iyi olduğunu düşündüm ve sınıf öğretmenliği sertifikasıyla öğretmen oldum. Van\'da 5 yıl yatılı okulda öğretmenlik yaptım." diye konuştu.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]