Öğrenci Konseyi’nden “katkı payı ve öğrenim ücreti” duyurusu

SAÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Yavuz Selim SALMAN mevzuatta yer alan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununda yapılan yeni düzenlemeden sonra, öğrenci katkı payları ve öğrenim ücretlerine dair 46 ncı maddedeki değişikliğe ilişkin bir duyuru yayınladı. 

Salman Öğrenci Konseyi’ne ait sosyal medya hesabından yayınladığı mesajında “Öğrencilerin böyle bir külfet altında ezilmesine mani olmak adına yetkililerle görüşmelerimiz devam edecektir” dedi.

Konsey başkanı Salman’ın duyurusu aynen şöyle:

“KÜLFETE MANİ OLMAK İÇİN YETKİLİLERLE GÖRÜŞECEĞİZ”
 “Öğrenci Konseyi olarak, mevzuatta yer alan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda yapılan yeni düzenlemeden sonra, <<öğrenci katkı payları ve öğrenim ücretleri<<ne dair 46. maddede değişikliğe gidilip, bir derse üçüncü defa veya daha fazla kayıt yapılması halinde ücret ödenmesine dair cümlenin kaldırıldığını tespit ettik.
Mevcut durumda, Yükseköğretim Kanunu 44.maddenin (c) fıkrasındaki belirtilen süreleri aşan öğrencilerin daha fazla öğrenim ücreti ödeme uygulaması devam ederken, bu süreler içerisinde bir dersi üçüncü defa veya daha fazla alan öğrencilerin ücret ödemesine dair bir husus tarafımızca tespit edilmemiştir.
Öğrenci Konseyi olarak, mevzuattaki kanundan okuduğumuz ve anladığımız sonuç budur. Durumun kesinlik kazanması ve öğrencilerin böyle bir külfet altında ezilmesine mani olmak adına yetkililerle görüşmelerimiz devam edecektir”
8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]