O cinayetin davasında babaya 23 yıl, oğluna müebbet istemi

Bursa'da Tophane Meydanı'nda kameralar tarafından saniye saniye görüntülenen cinayetle ilgili soruşturma tamamlandı.
   
Bursa'da zamanında bitirilmeyen fabrika yüzünden çıkan kavgada tartıştığı şahsı yaralayan oğlun müebbet, öldüren babanın ise 23 yıla kadar hapsi istendi.

İddiaya göre, geçen şubat ayında şüpheli mobilyacı Ridayettin ve oğlu Erkan S., müteahhitlik yapan Engin H. ile 60 gün içinde İnegöl ilçesinde bir fabrika yapımı için 320 bin liraya anlaştı. Müteahhide 50 bin lira nakit ödemeyi, geri kalan borç içinse 10 ayrı çek vermeyi taahhüt eden baba oğul, müteahhidin fabrikayı zamanında teslim etmemesi halinde ise her gün için 500 lira gecikme cezası ödenmesi konusunda sözleşme yaptı.

Müteahhit fabrikayı teslim edeceğini söyledi

Çeklerin uzun vadeli olması sebebiyle nakit sıkıntısı çeken müteahhit, durumu baba Ridayettin ve oğlu Erkan S.'ye bildirince taraftar arasında husumet başladı. Müteahhit ve baba oğlun ortak tanıdığı olan Abdulhakim Y. tarafları bir araya getirdi. Yeni anlaşmada müteahhit, fabrikayı 35 gün içinde teslim edeceğini belirterek, hazırladığı 270 bin liralık teminat senedini yediemin olarak Abdulhakim Y.'ye teslim etti.

Tophane Parkı'nda bir araya geldiler

Fakat kapıların takılmasında sıkıntı yaşayan müteahhit Engin H., durumu baba oğla bildirdi. Bunun üzerine baba Ridayettin oğlu Erkan ile birlikte, aracı Abdulhakim Y.'ye verilen 50 bin liralık çeki geri aldı. Aracı Abdulhakim Y. de bu durumu müteahhide bildirince, müteahhit, sözleşmenin bozulduğunu belirterek kapıları takmayacağını söyledi. Bunun üzerine baba-oğul aracıya verilen 270 bin liralık senedi istedi. İki taraf arasında bunalan aracı Abdulhakim Y., tarafları 13 Temmuz'da merkez Osmangazi ilçesindeki Tophane Parkı'nda buluşturdu. Her iki taraf da buluşmaya yakınları ile birlikte gitti.

Arbede silahlı çatışmaya dönüştü

Konuşma sırasında aracı Abdulhakim Y., 270 bin liralık senedi cebinden çıkartıp, müteahhit Engin H.'ye göstererek, "Sen beni savcılığa nasıl verirsin?" diyerek bağırmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Abdulhakim Y., "Meselenizi kendi aranızda halledin" diyerek elindeki 270 bin liralık senedi yırttı. Bunun üzerine taraflar arasında çıkan arbede büyüyünce silahlar konuşmaya başladı. Arbedede Sakaryalı Tacettin B. ile Erkan S. birbirlerini karşılıklı olarak silahla yaraladı. Oğlu Erkan'ın yerde yattığını gören baba Ridayettin S., oğlunun kullandığı tabancayı yerden alarak onu yaralayan Tacettin B.'nin başına ateş etti.

Cinayet anı kamerlara yansımıştı

Oğlunun öldüğünü zanneden babanın onu yaralayan kişiyi öldürme anı ve sonrasında yaşananlar kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi. Savcılığın olayla alakalı soruşturması tamamlandı. Hazırlanan 6 sayfalık iddianamede, olayın çıkış sebebi ve yaşananlar bütün teferruatıyla kaleme alındı. Adli Tıp Kurumu raporunda, başından vurulan maktulün vücuduna da 3 merminin isabet ettiği ölümünün baba-oğlun müşterek atışlarıyla gerçekleştiği belirtildi.

Hapis cezaları istendi

Savcı, oğlunu yaralayan maktul Tacettin B.'yi başından vurarak öldürmekle suçlanan tutuklu baba Ridayettin S. hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini ifade etti. Ridayettin S. hakkında, 'haksız tahrik altında adam öldürmek' suçundan 18 yıla kadar, 'basit yaralama' suçundan ise 5 yıla kadar hapsi istendi. Olayda yaralanan ve tedavi gördükten sonra tutuklanan oğlu Erkan S.'nin ise 'kasten öldürmek' suçundan müebbet ve 'silahla tehdit' suçundan da 5 yıla kadar hapsi talep edildi.

Hakim karşısına çıkacaklar

Son olarak tutuksuz sanık olan aracı Abdulhakim Y.'nin de 'resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek' suçundan 5 yıla kadar hapsi istendi. 3 sanık önümüzdeki günlerde Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Kan donduran cinayet, kamerada!
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
2ecc3acef99a627ac553b74927b17364@