''Normal doğum bebeği kuvvetlendiriyor''

SAÜ Kongre Merkezi’nde konferans veren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin mikro organizma sisteminin sezaryenle dünyaya gelen bebeklerden çok daha kuvvetli olduğunu dile getirdi.

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Eğitim Birimi tarafından "Mikrobiyotamız Müdahalelerimiz ve Sonuçları" konulu konferans Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın katılımıyla gerçekleşti. Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, Tıbbi Hizmetler Başkanı Opr. Dr. Özcan Öktem, İdari Hizmetler Başkan V. Dr. Hasan Bektaş, İdari Hizmetler Başkan V. Ahmet Kemiksizoğlu, kamu hastanelerinin yöneticileri, hekimler ve sağlık çalışanları ile Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.

YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Konferansın açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam, yoğun katılımdan dolayı teşekkür etti. Sağlam, “Tabi birçok şeyi herkes biliyor ama bazı doğru bildiklerimizin güncel bilgilerle doğruluğunu kaybetmiş olduğunu Ankara’dan kalkıp buraya gelen değerli hocamız Prof. Dr. Ateş Kara’nın anlatımlarıyla anlayacağız. Bu tür önemli ve güncel eğitim faaliyetlerimizin sürdürmek, hekimler olarak bilgilerimizi güncel tutmak istiyoruz. Bu konferansta bu anlamda bizim için bir milat olacak.” diye konuştu.

ANTİBİYOTİKLERİN ZARARI DA VAR!

Konferansta vücudumuzu ayakta tutan, bağışıklık sistemimizi oluşturan mikro organizmalar ve insanın mikro orgonizma florasıyla ilgili güncel bilgileri paylaşan Prof. Dr. Ateş Kara, antibiyotiklerin yanlış kullanılması nedeniyle hastalıkla mücadelede zorlanıldığını ifade etti. Kara, gereksiz antibiyotik kullanımının vücudumuzdaki yararlı mikro organizmaları öldürerek ilerleyen dönemlerde çok daha büyük hastalıklara neden olduğunu vurguladı.

ÇOCUKLARDA ANTİBİYOTİĞE DİKKAT

"Yanlış antibiyotik kullanımı daha çok alerjik, ishal, obezite ve bağırsak gibi hastalıklarına neden oluyor." diyen Kara, şöyle devam etti: "Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımına daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Çocuklarda antibiyotik kullanırken iki şeye çok dikkat etmeliyiz. Birincisi gerçekten enfeksiyon antibiyotikle tedavi edilebiliyor mu? İkincisi ise antibiyotikle tedavi ediliyorsa da uygun olanı ve gereken dozda kullanılmasına özen göstermeliyiz. Bazen 'güçlü antibiyotik iyisidir' diye düşünüyoruz ama gereğinden güçlü antibiyotik kullandığımızda bizim için avantajlı olan mikro organizmaları öldürüyoruz."

SEZARYEN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR

Çocukların vücutlarının savunma mekanizmalarının genelde bir yaşına kadar annesinden geçen hücrelerle oluştuğunu anlatan Kara, bu dönemden sonra özellikle anne sütünün mikroplara karşı korunma yöntemlerinin başında geldiğini belirtti. Doğal beslenmenin de mikro organizma açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Kara, normal doğumla dünyaya gelen bir bebeğin mikro organizma bakımından sezaryenle dünyaya gelen bir bebekten çok daha iyi durumda olduğunu dile getirdi. Kara, normal doğumla annesinden birçok bakteriyi alan çocuğun bağışıklık sisteminin kuvvetli olduğunu kaydetti. Kara “Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece sezaryenle doğum yapılmamalı. Sezaryenle doğan bebek normal doğum esnasında annesinden alması gereken birçok mikro organizmadan mahrum kalıyor ve bu neredeyse tüm yaşantısı boyunca onu etkiliye biliyor. Bu durum bilimsel anlamda da kanıtlanmış durumda. Anne adaylarına bu durum hekimlerimiz tarafından mutlaka anlatılmalı.” dedi. Konferansın sonunda Prof. Dr. Ateş Kara’ya günün anısına Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam tarafından plaket verildi.

7 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
1375d17b22a71d46bf4aeabd27285750@