MÜSİAD Başkanı Genç'ten Washington Büyükelçiliği'ne ziyaret

Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptıkları iş gezisi kapsamında Washington’daki temaslarını sürdüren MUSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç ve beraberindeki heyet, ABD Washington Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek, burada bir takım ikili görüşmeleri gerçekleştirdi.

Üye işadamlarının ufkunu geliştirmek, Dünya geneline açılmasını sağlamak ve gerek sektörleriyle, gerekse bünyesine farklı iş kolları katmak için çalışmalar yapan MÜSİAD Sakarya Şubesi, bu kapsamda ABD’ye gerçekleştirdikleri bir haftalık iş gezisi çerçevesinde, ziyaretlerinin ikinci gününde de ABD Washington Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. MÜSİAD USA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tuncer, MÜSİAD Genel Merkezi ABD Temsilcisi ve MÜSİAD USA Direktörü İbrahim Uyar’ın da hazır bulunduğu ziyarette; MUSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç, ABD Washington Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tugay Tunçer ve Washington Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Ömür Demir Kızılarslan ile de görüştü.

“ABD’de yapılacak yatırımlara öncülük yapmaya hazırız”

ABD de iş imkânları, ABD de ticaret yapmanın yolları ve hukuksal prosedürler, ABD de eğitim ve öğrenim hayatının ele alındığı ABD Washington Büyükelçiliği’ndeki görüşmede, MÜSİAD’ın kendileri için büyük önem arz ettiğini dile getiren Maslahatgüzarı Tugay Tunçer; “MÜSİAD burada Türk ABD ilişkilerinin kurulmasında bize yardımcı olmaktadır. Bizim buradaki her önemli programımızda MÜSİAD’ın değerli Başkanı Sayın Mustafa Tuncer ile devamlı görüşme halindeyiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin buradaki gururlu elçileriyiz. Ülkemizin kalkınması açısından hem ticari, hem sosyal olarak üzerimize düşen görevleri yapmaktayız. Bu vesile ile Ticari ve kültürel iş gezisi için ABD’ye gelen MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Sayın Ahmet Genç ve heyetine ‘hoş geldiniz” diyoruz. Sakaryalı işadamlarımızın burada yapacakları yatırımlara da öncülük yapmaya hazırız. Çünkü MÜSİAD bizim için nadide bir kuruluştur” diye konuştu.

“İşadamlarımıza ABD’nin o kadarda uzak bir ülke olmadığını gösterdik”

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç ise MÜSİAD’ın yurt içinde 85 irtibat noktası bulunan, üyelerinin sorunlarını, görüş ve önerilerini kamu kurum ve kuruluşlarına yerinde ileten, yurt dışında da 5 aktif temsilci ile birlikte 67 farklı ülkede toplamda 168 nokta ile hizmet veren Global bir STK olduğunu belirterek; “Biz MÜSİAD olarak adından anlaşılacağı gibi tamamen müstakil ve Türkiye, hatta Dünya için değerli bir kuruluşuz. 25 yıldır üye işadamlarımızın vizyon ve misyonlarını artırmak, onların Dünya’ya açılmasına ve Dünyanın her yerinde iş yapması için çalışıyoruz. MÜSİAD hem yurt içinde hem de yurt dışındaki üyelerinin buluşmalarını kolaylaştırmaktadır. Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığı gibi istihdam konusunda da ciddi anlamda ülkemizin önünü açmayı başarmıştır. Biz MÜSİAD olarak üye işadamlarımıza ABD ve diğer ülkelerin Türkiye’ye o kadarda uzak bir ülke olmadığını, sadece Türkiye’de değil, Dünya’nın her yerinde iş yapılabileceğini gösteriyoruz. Bu vesile ile geldiğimiz Amerika Birleşik Devletleri, aslında bizim için gerek filmlerden, gerekse haberlerden tanıdığımız bir ülke. Her şeyin bir ilki vardır, bizde MÜSİAD Sakarya Şubesi olarak bir ilki daha yaşamak için 10 kişilik iş adamı heyetimizle birlikte ikili iş görüşmesi ve ticaret yapmak için buraya geldik. Bizi kabul ettiğiniz ve ağırladığınız için siz ABD Washington Büyükelçiliği’ni teşekkür ediyoruz dedi.

“İki ülke arasında yapılacak çalışmalara yol gösteriyoruz”


MÜSİAD Sakarya Şubesi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eyüp Tuncer’in organizasyonu ile MÜSİAD Sakarya Şubesinin ABD’ye yaptığı iş gezisine ev sahipliği yapan MÜSİAD USA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tuncer ise, her zaman gerek New York Başkonsolosluğu, gerekse ABD Washington Büyükelçiliği ile devamlı irtibat halinde olduklarını söyledi. Türkiye’den uzun yıllar önce gelerek, Amerika'ya yerleşen ve yatırım yapan işadamları ile Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Mustafa Tuncer; “İş dünyası tarafından iki ülke arasında yapılacak çalışmalara yol göstererek, Türkiye ile ABD arasında bir köprü vazifesi sağlıyoruz. MUSİAD sayesinde ABD'de Türk işadamlarımızın burada güçlü olmalarını sağlamak ve işadamlarımıza destek vermek amacıyla çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

İkili iş görüşmesi ve önemli gelişmeler yaşandı

İki ülke arasında ekonomik, sosyal ve kültürel ve ticari ilişkiler üzerinde durulduğu ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğu toplantıda ayrıca; MÜSİAD Şube Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eyüp Tuncer, Sektör Kurulu Komisyonu Başkanı Mustafa Gavasoğlu, Üyeler İsmet Durak, Adem Tok, Nazım Balçık, İmdat Taşkın, Fatih Emre Koç ve Erol Kocacık ile Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Muhabiri ve Taka Gazetesi Sakarya Bölge Temsilcisi MUSİAD Sakarya Şubesi'nin Basın Danışmanı Gazeteci Levent Candan katılırken, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Osman Kılınçel ve Celal Refi Fetholmaz Özgen, Adalet Müşaviri Fatih Kesici, Basın Müşaviri Fatih Öke, Kültür ve Turizm Müşaviri Görkem Karakuş ve Müsteşar Celil Erdoğan’da hazır bulundu.

Toplantıda ayrıca, ABD Washington Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Ömür Demir Kızılarslan, Sakaryalı İşadamlarına ABD’de ticaret yapması ile ilgili bilgiler verirken, Ticaret Müşaviri Tuba Hatipoğlu ise ABD’nin Dünya’ya yaptığı ihracat ve ABD’ye yapılan ithalat ile ilgili sunum gerçekleştirdi. MUSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç, ziyaret anısına ise ABD Washington Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tugay Tunçer ve Washington Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Ömür Demir Kızılarslan’a ile Saltzman & Evinch, Pllc Attorneys At Law  Prıncipal Ofisi Avukat Günay Evinch’ (Övünç) teşekkür ederek, Türk kültürünü anlatan ‘çini motifli tabak ve vazo’ ile MÜSİAD’ın 25. Yılını anlatan ‘Almanak’ ve Sakarya’nın yöresel tadı olan kabak ve ayva lokumunu hediye etti.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]