Münire Nine'den Hayat Sırları

Sakarya'da yaşayan ve bir asrı deviren 102 yaşındaki Münire Ararat, uzun yaşamanın sırlarını verdi. Münire nineye göre "az yemek, gündüz uykusu uyumak, çalışmak, ibadet etmek, hoşgörülü olmak, kafayı takmamak, kadere inanmak, yeterince konuşmak" uzun, sağlıklı ve mutlu yaşamanın sırları arasında bulunuyor.

Nisan ayında 103 yaşından gün almaya başlayacak olan Münire Ararat , koca ve evlat acısına rağmen hiçbir zaman hayata küsmemiş. 4 çocuk annesi olan Münire nine, kocası ile iki oğlunun ölüm acısını yaşamış. Şimdi kızı Meliha Yıldırım'la (80) birlikte yaşayan Münire ninenin çok ciddi bir rahatsızlığı bulunmuyor. Yaşına rağmen bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılayan Münire nine, sağlıklı bir hayat için az yemenin çok önemli olduğunu belirtiyor ve yaşam tarzını şöyle anlatıyor: "Hayatım boyunca karnımı iyice doyurduğum bir gün hatırlamıyorum. Çok az yerim ve lokmalarımı iyice çiğnerim. Sofradan doymadan kalkarım. Soranlara hep 'az ye çok yaşa' diyorum. Gündüz öğle vakti en az 1 saat uyurum. Tarlada, bağda bahçede çok çalıştım. Hiç hareketsiz kalmadım. İşim olmasa bile evin çevresinde dolaştım. Halen dolaşmaya devam ediyorum. İbadetlerimi mümkün olduğunca aksatmıyorum. İnsanları seviyorum ve herkesi olduğu gibi kabul ediyorum. Dedikodu yapmayı, insanların arkasından konuşmayı asla sevmiyorum. Gereksiz konuşmalardan hoşlanmıyorum. Elimden geleni yapıyorum olmazsa 'kader' diyorum. Kadere inandığım için de hiçbir şeyi kafaya takmıyorum."

4 çocuktan sonra 8 torun büyüttüğünü ifade eden Münire nine, "Onlara gözüm gibi çok severek baktım. Galiba Allah bu sebeple de ömrüne ömür kattı. Torunumun çocuklarının çocuklarını bile gördüm." diyor.

101 YAŞINA KADAR HİÇ HASTANEYE YATMADI

Zaman zaman tansiyon sorunu yaşayan Münire nine, yaşını gereği olarak biraz ağır işitiyor. Bir kez de üresi yükselen Münire nine, hayatı boyunca birkaç kez hastaneye gitmiş. Geçen sene ilk kez 101 yaşından sonra 6 gün hastanede yatarak tedavi olmuş.

Annesinin genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Meliha Yıldırım, "Annem bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor. Bana hiçbir zorluğu yok. Onu çok seviyorum. Ben de 80 yaşındayım ve annemle birlikteyim. Bu benim için güzel bir lütuf. Çok şanslıyım. Allah anneme daha uzun ve sağlıklı yıllar nasip etsin" diyerek duygularını dile getiriyor.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
c5633d7dc544728aa0b864961c3b9b5c@