Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

"Mülteci krizi için Sakarya'yı seferberliğe çağırıyoruz"

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 521. hafta eyleminde Ortadoğu’daki kaos ortamı ve mülteci krizi ele alınarak, barış çağrısı yinelendi.

Platform adına Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman’ın okuduğu açıklamada, bölgedeki sorunların 2001 yılı itibariyle ivme kazandığına dikkat çekildi: “Her şeyden önce bu sorunun nedeni 2001 sonrası Amerikan politikalarıdır. Büyük Ortadoğu Projesi'nin hayata geçirilmesi süreci olarak tanımlanabilecek bu dönemde Arap Baharı gibi yan projeler de devreye sokularak Ortadoğu yeniden dizayn edilmeye çalışılıyor. Bölgenin etnik ya da mezhep temelli küçük devletçiklere bölünmek istendiği açıkça görülüyor. Amaç Amerika'nın, İsrail'in ve Batılı müttefiklerinin çıkarları açısından sorun çıkarmaya cesaret edemeyecek küçük ölçekli ve kontrolü kolay devletçikler oluşturmak. Afganistan'la başlayan, Irak ve Somali ile devam eden ve son süreçte Libya, Suriye, Yemen'de zirveye ulaşan kanlı iç savaşlar üretildi.”

Ak Parti Hükümeti’nin 2010 yılından itibaren şiddetlenen ve Arap Baharı ile zirveye çıkan bölgedeki hareketlenme ile ilgili yanlış dış politika tercihleri yaptığına ve buna bağlı olarak da vahim uygulamalara imza attığına vurgu yapılan açıklamada, Ak Parti'nin dış politika hataları konusunda nasuh bir tövbeye ihtiyacı olduğu ifade edildi.

Her gün yeni ölüm haberlerinin medyaya düştüğü mülteci krizi noktasında da çağrıda bulunulan açıklamada, “Mazlum ve mağdur mülteci kardeşlerimizi iki yüzlü Batı'nın insafına bırakmamak için her türlü fedakârlığa hazır olduğumuzu bu meydandan deklare ediyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlarımızı bu sorunun çözümüne katkı sağlamak için işbirliği yapmaya davet ediyoruz. Mülteci krizi konusunda tüm Sakarya halkını fedakârlıklarını en üst seviyeye çıkaracak şekilde seferber olmaya çağırıyoruz” denildi.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]