Müftü Serenli: "Üç aylar yenilenmek için fırsat"

 Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, Üç aylar ve Regaib Kandili mesajı verdi.

Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, mübarek üç ayların insanın kendisini yenilemesi için bir fırsat olduğunu belirterek, “Aramızdaki çekişmeleri ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bir tarafa bırakıp, yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret edelim.” dedi.

Serenli, Regaib Kandili dolayısıyla yaptığı açıklamada, 16 Mayıs 2013 Perşembe gününü cumaya bağlayan gecenin ‘Regâib Kandili’ ve üç ayların ilk cuma gecesi olduğunu ifade etti. Serenli “ Regâib Kandili, dini literatürümüzde ‘Üç aylar’ olarak bilinen, Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile devam eden, rahmeti, feyzi ve bereketi bol Ramazan ayı ile zirveye çıkan, huzur ve maneviyat mevsimini ifade eden ayların başlangıcı olan haftanın ilk cuma gecesidir.” bilgisini verdi.

Üç ayların manevi iklimine girildiği müjdesini taşıyan Regâib Kandili\'nde Cenâb-ı Hak’ka yürekten yöneliş ve yakarışın, günahlardan arınmanın, kendimizi bulma ve bilmenin, nefsimizin yanıltıcı arzularından uzaklaşmanın imkanının yakalanabileceğini dile getiren Serenli, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İlahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu mübarek gün ve gecelerde Rabbimizle, yakınlarımızla ve çevremizle bağlarımızı yeniden gözden geçirir, bu vesileyle olgun dindarlığın iman-ibadet-ahlak bütünlüğünü sağlamaktan geçtiğini bir kez daha hatırlarız. Doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşımın, hak ve hukuka riayetin, barış içinde yaşamanın, kutsala saygının insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu hissederek ahlakımızı bu erdemlerle donatma irademizi yenileriz. Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluk bilincimizi yenileriz.”


"Güzel alışkanlıklar üç aylardan sonra da devam etmeli"

Peygamberimiz (Sas) üç aylar hakkında "Recep Allah\'ın ayı, Şâban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.", "Ey Allah\'ım! Recep ve Şâbanı bize mübârek kıl, bizi Ramazan\'a kavuştur" buyurduğunu hatırlatan Serenli, “Öyleyse bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, aramızdaki çekişmeleri ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bir tarafa bırakıp, yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret edelim. Üç aylardan edineceğimiz alışkanlıkları diğer aylarda da sürdürmeye özen gösterelim.” çağrısında bulundu.

11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
7fadb22bc8a36b0ee8eafa5abd16c966@