Mobilya İhtisas OSB'nin ÇED Raporu'na olumlu karar

Faaliyete geçtiğinde sektöründe ilk olacak olan Kaynarca Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’sinin ÇED Raporu Bakanlık tarafından kabul edildi.

Kaynarca İlçesi, Çobanpınarı Mevkiinde Kaynarca Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından kurulması planlanan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi ile ilgili olarak bakanlığa sunulan ve halkın görüş ve önerilerine açılan ÇED raporundaki süreç tamamlandı. Kaynarca Mobilya İhtisas OSB için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ÇED Yönetmeliğinin 14. Maddesi gereğince ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi Olumlu’ kararı verildi.

ÇED Raporunun olumlu sonuçlanmasının ardından Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Mobilya Meslek Komitelerinin çalışmaları ve Doğu Marmara Marka Kalkınma Ajansı desteğiyle Kaynarca ilçesinde kurulması planlanan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işlemlerin daha da hızlanması bekleniyor.

89 hektarlık (890 dönüm) Organize Sanayi Bölgesi, etraftaki rezerv alanın da eklenmesiyle 300 hektarlık (3 bin dönüm) Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne dönüşecek. Türkiye’nin, ilk sektöre özel Bölgesel Organize Sanayi Bölgesi olma özelliği taşıyacak proje Doğu Marmara’daki mobilya sanayine büyük gelişme fırsatı sunacak. Sakarya İl Merkezine 29 kilometre, Kaynarca İlçe Merkezine 1 kilometre, İstanbul’a 135 kilometre, Sabiha Gökçen Havaalanı’na 90 kilometre uzaklıkta kurulacak olan OSB ile hem Kaynarca hem de Doğu Marmara’da Mobilya alanında büyük bir atılım olması bekleniyor.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]