Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Mısır'daki darbeyi protesto ettiler

Sakarya Adalet Girişimi 409. haftasında Mısır’da gerçekleşen darbeyi protesto ederken, müdahaleye karşı gösterilerini sürdüren Mısır halkıyla dayanışma mesajı verdi.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 409. hafta basın açıklamasında Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye dönük askeri müdahaleyi protesto etti. SAGİR adına Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman’ın okuduğu açıklamada “Halkın iradesini hiçe sayan bu darbeyi lanetliyor ve başta İhvan-ı Müslimin mensubu kardeşlerimiz olmak üzere cunta yönetimine karşı direnişi seçen tüm Müslümanları selamlıyoruz. 2 yıl önce Tahrir’deki olaylar ilk başladığında, Mısırlı kardeşlerimize bu meydandan bir uyarıda bulunmuş ve “devrim” sürecinin şahıslar üzerinden hesaplaşmayla değil yerel ve küresel sistemler üzerinden yapılan hesaplaşmalarla asıl hüviyetine bürünebileceğini ifade etmiştik. Bugün kalbimiz acıyarak bu tespitimizde yanılmadığımızı görüyoruz. Ancak, hala hiçbir şey için geç kalınmış değildir. Kardeşlerimize dualarımızı gönderiyor ve Rabbimizden Mısır’daki süreci gerçek bir devrime inkılâp ettirmesini temenni ediyoruz” dedi.

Doğu Türkistan\'daki katliam

Doğu Türkistan’daki gelişmelere de dikkat çekilen açıklamada, “Doğu Türkistan’ın Turfan şehrinde, bir grup Uygur genciyle Çin polisi arasında yaşanan çatışmalarla başlayan ve sonrasında onlarca Müslüman gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar, Çin medyası tarafından organize terör olayı olarak aktarılarak örtbas edildi. Doğu Türkistan’da işgal politikası uygulayan Çin Yönetimi, yerli halkın topraklarını gasp ederek bölge Müslümanlarına zulmetmektedir. Bu işgallere karşı çıkan gençlerin Cuma namazı sonrasında yaptıkları protestoya Çin polisi silahla karşılık vermiş; dahası bölgeye dair tüm iletişim kanallarını keserek olayı kamuoyunun gözünden kaçırmıştır. Urumçi katliamının yıldönümünde, Çin’in bu yersiz ve orantısız eylemlerini kınıyor ve Müslüman Doğu Türkistan halkının direnişini destekliyoruz” denildi.

Açıklama Ramazan Ayı’nın herkes için hayırlı bir uyanışa vesile olması duasıyla son buldu.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]