Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

MHP'li vekil adayından flaş iddia

MHP Sakarya Milletvekili adayı Ali Rıza Acartürk, Erzincan Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Ali Rıza Acartürk, Söğütlü'de 3 bin 750 dönümlük arazide rant uğruna Erzincanlılara özel OSB yapılmak istendiğini iddia etti.

İşte MHP'li Acartürk'ün açıklamaları:


"Erzincan Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) tarafından bir süredir kamuoyuna büyük bir coşku ile duyurulan konu, Sakaryalıları da yakından ilgilendirmektedir.

ERSİAD, aynı zamanda hemşehrileri olan AK Parti İzmir Milletvekili ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Binali Yıldırım aracılığıyla, Söğütlü ilçemizde, Erzincanlılara özel bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili Sakarya’da şehri yönetenlerin gerekli izinleri verdiği haberlerini paylaşmaktadır.
Öyle ki ERSİAD’ın internet sitesinde ziyaretler ve gerekli izinlerle ilgili belge ve fotoğraflar bile paylaşılmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Sakarya milletvekili adayı Alirıza Acartürk olarak, şehrimize yapılacak yatırımlara karşı çıkmamız kesinlikle söz konusu olamaz.
Hatta sanayi alanında şehrimize sağlamak istediğimiz katkıları ve projelerimizi sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Fakat, “Marjinal tarım arazisi” bölgesinde 3750 dönüm arazi üzerinde kurulması istenen Organize Sanayi Bölgesi için imar planlarında bu bölge sanayi bölgesi değildir.

Tarım arazileri üzerinde sipariş üzerine İmar Planlarında yapılacak değişiklik, şehrimizi tahrip etmekten başka fayda sağlamayacaktır.

Sanayi Bölgeleri bilimsel veriler ışığında hazırlanıp, yatırım yapmak isteyen tüm sanayicilerimize eşit fırsatlar verecek şekilde belirlenmelidir. OSB kurulmasındaki temel esas, siyaset, hemşehricilik ve rant hesapları olamaz.

Karasu Otomotiv OSB arazilerinin belirlenmesinden önce AKP’li bazı Bakanların birinci derece akrabalarının arazi kapattıkları bir süre önce Sakarya ve ülke kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı.

Bu konuda sicili bir hayli kabarık olan AKP zihniyeti ve rant işbirlikçilerinin, Söğütlü’de sipariş üzerine kurmayı planladıkları bu hazırlığı da büyük bir endişe ile karşılıyoruz.

Sakarya’daki OSB’lerde parsel bazında doluluk oranları yüksek olsa bile, faaliyete geçen yatırım sayısının istenilen seviyede olmamasının en büyük sebebi, arazi rantı sağlamak isteyen art niyetli kişilere, AKP zihniyetinin kucak açmasıdır. Daha mevcut OSB’lerde doluluk oranlarını tamamlamadan, yeni yeni OSB’ler kurmanın tek faydası, rantçılara ve onların mihmandarlığını yapan siyasetçilere olmaktadır.

AKP ve yerel yönetimleri, Söğütlü’de illa ki yeni bir OSB kurmak istiyorlarsa, burası ile ilgili siyaset ve rant uğruna birilerine hatıra binaen izin vermelerine gerek yoktur.

MHP iktidarında başta Sakaryalı yatırımcılarımız olmak üzere, herkese eşit bir şekilde ve rant hesapları yapmadan tüm OSB’lerimizi dolduracağımızın taahhüdünü veriyoruz.

Konuyu tüm yönleriyle takip edeceğimizi bildirir, Sakarya kamuoyunun taktirine sunarız."
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]