Meslek Liseleri Velilere Tanıtılacak

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası nitelikli istihdam ve mesleki eğitimin Sakarya’da geliştirilmesine yönelik faaliyetleri kapsamında iş birliği çalışmalarına ağırlık verdi.
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile bir araya gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, orta öğrenim kademelerinde meslek liselerinin avantajları ve niteliği konusunun iyi anlaşılması gerektiğine vurgu yaptı.
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’u makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün mesleki eğitimi özendirme çalışmaları ile ilgili bilgi aktardı.
Mesleki Eğitim için SATSO Milli Eğitim iş birliği
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı şunları dile getirdi: “Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ortaöğretim öncesinde 8. Sınıf öğrencilerimize yönelik mesleki eğitimi tanıtım ve yönlendirme ile ilgili her yıl çalışmalarımız devam etmektedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında bu çalışmaların yanı sıra, velilerimize yönelik ilimizde mesleki eğitim veren okullarımızda tanıtım ve rehberlik çalışmaları yapacağız. Bu doğrultuda; velilerimizi mesleki ve teknik eğitim veren okullarımızda misafir ederek atölye ve laboratuvar ortamları tanıtılacak, döner sermaye çalışmaları hakkında bilgi verilecek, mesleki eğitim-sektör çalışmalarından bahsedilecek; velilerimizin mesleki eğitimi her yönüyle tanımaları imkanı sunulacaktır.
8. Sınıf öğrenci velilerine meslek liseleri tanıtılacak
8. Sınıf öğrenci velilerimize ilimizde eğitim öğretim yapan sınavlı ve sınavsız öğrenci alan meslek okulları, mesleki eğitim ortamlarını tanıtmayı amaçlıyoruz. Ayrıca son yıllarda başarı ile uygulamaya koyulan ve tüm meslek okullarımız bünyesinde açılan “Mesleki Eğitim Merkezleri” hakkında da bilgiler vermeyi planlıyoruz. Mesleki Eğitim Merkezleri ile öğrenciler 4 veya 5 gün işletme eğitimin yanında 1 günlük okul eğitimi ile “Meslek Lisesi” diploması alabilmektedirler. Asgari ücretin yüzde 30 ve yüzde 50’si oranında işletme devlet desteği ve SGK desteği velilerimize bire bir anlatılacaktır.
Meslek Liselerinin istihdam fırsatları anlatılacak
Özellikle mezuniyet sonrası önemli bir beklenti olan istihdama yönelik mesleki eğitim veren kurumlarımızdaki fırsatlar hakkında bilgi vererek buna yönelik beklentileri de alacağız. Sanatın altın bilezik olduğu mottosundan hareketle mesleki eğitimin değeri vurgulanacaktır. Eğitim öğretimin en önemli paydaşlarından olan velilerimizin, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamaları yönünde mesleki eğitimin fırsatları her yönüyle anlatılarak meslek okullarımızla ilgili algılarında oluşmuş olumsuz izlenimler ve değerlendirmeler giderilecektir. Bu çalışma il müdürlüğümüz koordinesinde yürütülecek; ilçe müdürlüklerimiz, okul müdürlükleri ile planlamalarını yaparak tüm velilerimize bu imkanı sunacaklar.
Bu konuda Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş birliği, desteği ve kurumsal deneyiminin, üye gücünün yapacağımız çalışmaya katkı sunacağına inanıyorum.
Nitelikli istihdamın Yolu Meslek Liselerinde
Söz konusu ziyarette konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, ilimizin üretim anlamında yatırımcılar açısından gözde bölgelerden biri haline geldiğinin altını çizerek şunları dile getirdi: “Üreten kent kimliğimizin ulusal ve uluslar arası nitelikte karşılığını görmek ilimiz adına gurur verici. Ancak üretmek sadece endüstriyel anlamda değil, tarımsal, ticari, turizm ve nitelikli istihdam üretimini de kapsamalı. Biz bunun bilincindeyiz. Çünkü değişen dünya çok yönlü bir dönüşümü beraberinde getiriyor. Sakarya yatırımların cazibe merkezine dönüşürken bu dönüşümün getireceği ihtiyaçları da karşılayacak hazırlıkların yapılması gerekiyor. Bu konuda en önemli ihtiyacımız nitelikli istihdam yani dolayısıyla mesleki eğitimin yaygınlaştırılması, meslek liselerinin niteliklerinin artırılmasıdır.
Milli Eğitim SATSO işbirliği çalışmaları
Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğümüzle başarılı çalışmalarımız var. Örneğin SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz Tematik lise olarak örnek teşkil eden okullarımızdan biridir. Bunun dışında 2 Meslek Lisemiz SATSO himayesinde ve protokol yürütme kurulunu Odamız yürütüyor. İlimize bir Bilişim lisesi kazandırdık. Meslek Liselerimizde sektörlerimizin ihtiyaç duyduğu bölümlerin açılması ile ilgili çalışmalar yaptık ve bölümlerimizi açtık.
Velilerimiz Meslek Liselerimizi tanımalı
Tüm bunların devamında Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile bu konuda bir adım daha atarak 8. Sınıf öğrenci velilerimize ilimizdeki meslek liselerini tanıtmak, meslek liselerindeki bölümleri ve geleceğe yönelik işe yerleştirme oranları hakkında bilinçlendirme amaçlı bu çalışmanın verimli olacağını düşünüyorum. Öğrencilerimiz ve dolayısıyla velilerimiz meslek liselerimizi ne kadar iyi tanırlarsa o kadar bilinçli bir tercihte bulunabilirler. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu çalışmanın ortağı olmaktan, iş birliğinde bulunmaktan memnuniyet duyarız.
1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]