Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırılara Sakarya'dan tepki

Sakarya'da sivil toplum örgütleri, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girmesini kınadı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Sakarya Temsilci Yardımcısı Muhammet Özarslan yaptığı açıklamada, İsrail'in uzun yıllardır Kudüs'teki Müslümanlara haksız saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi.

İsrail'in sürekli Kudüs'ü yağmaladığını, insanlara zulmettiğini anlatan Özarslan, "Bunun farklı türevlerini geçtiğimiz ay Gazze'de ramazanda yaşadık. Tabii bu kabul edilemez bir durum. Orası Müslüman dünyası için kutsal bir mekan. Her namaz ve duamızdan sonra İsrail'e lanet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İsrail'in "Arkeolojik kazılar yapıyoruz" diyerek Mescid-i Aksa'nın altını oyduğunu belirten Özarslan, şunları kaydetti:

"Kutsal mekanın yıkılmasına yönelik çalışmaları var. İsrail, yine Kudüs ve çevresine Yahudi yerleşimcilere yönelik toplu konutlar yapıyor. Bu da işgalin çok daha farklı boyutu. Orada yeni yerleşim yerleri açarak işgalini meşru hale getirmeye çalışan bir adım. İnşallah bu olaylar son bulur ve devamı olmaz. İnşallah hem halkımız hem de devletimiz çok daha büyük tepki ortaya koyar. Allah, oradaki kardeşlerimizin yardımcısı olsun."

Uluslararası kamuoyuna çağrı

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği Sakarya Şube Başkanı Nurullah Fatih Şentürk de İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hiçbir hakkı olmamasına rağmen saldırılarla ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

İsrail'in bu tavrını şiddetle kınadıklarını ifade eden Şentürk, "İsrail'in uzun yıllardır Filistin'e yaptığı baskı ve zulümleri sürdürmesine seyirci kalan uluslararası kamuoyunu ve örgütleri bu konuda duyarlı davranmaya, İsrail'i protesto ve boykot etmeye çağırıyorum. Kamuoyunun dikkatini bu olaya çekmeleri gerekiyor. İsrail'i lanetliyor ve işgalin en kısa sürede sona ermesini diliyoruz" diye konuştu.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]