Markanızdan Vazgeçmeyin!

Piyasada itibarınızın sembolü olan tabelanızı koruma altına aldınız mı?

Marka sahiplerinin kullanmakta oldukları markalar ile ilgili çok büyük yanılgıya düştükleri bir husus "TİCARET ÜNVANLARI" dır.

Ticaret ünvanlarında yer alan ve sahiplerince "Tabelalarda" marka olarak kullanılan ibareler, Ticaret siciline kayıt ettirilmiş olmakla 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerince korunmamaktadır.

Türk Patent Enstitüsü’nce Tescil edilmemiş olan "tabelanızdaki" markanız yasal olarak size ait değildir.

Türk Patent Enstitüsü’nde Tescil Müracaatları başvuru tarihine göre işlem görmekte olduğundan, koruma altına alınmamış marka, hak sahibi tarafından tanıtılmaya çalışıldığı dönemde, başka bir başvuru sahibi tarafından tescil altına alınabilmekle ve bu durumda hak sahibinin yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi gerekmektedir.

Markanızdan vazgeçmek ya da maddi ve manevi açıdan yıpranmak ister misiniz?

İşletmelerce bu şekilde Ticaret Sicili'ne kayıtlı ancak Türk Patent Enstitüsü’ne kayıtlı olmadan kullanılan bu markalar, zaman içinde aynı ya da benzer ibareyi ticaret ünvanında kullanan ya da kullanmayan başka bir işletme tarafından marka siciline tescil ettirilebilmektedir.

Bu durum bazı hallerde, önce hareket ederek markayı tescil ettirmiş olan tarafın yasal yollara müracaatı sonucu mahkeme tarafından ticaret ünvanının değiştirilmesine karar verilmesi ve tabela değişimi ile sonuçlanabilmektedir. Marka tescil belgesi ile dilerseniz işletmenizin internet sitesinin uzantısını da ".tr" olarak kullanabilirsiniz.

Diploması olmayan dişçiye tedavi olur musunuz?

Marka ve patent tescili işlemlerinizde, T.C Türk Patent Enstitüsü tarafınca, Resmi vekil olarak kabul edilmiş kişilerle çalışmanız, işlemlerinizin daha hızlı, güvenli ve sağlıklı sürdürülmesini sağlayacaktır.

Vekillik ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için tıklayın.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]