Maliye Bakanı Sakarya'da

Maliye Bakanı Naci Ağbal ziyaret ve görüşmelerde bulunmak üzere bugün ilimize geldi.

Bakan Ağbal, Adapazarı'nın Serdivan ilçesinde, bir restoranda Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyeleriyle bir araya geldi, yaptıkları çalışma ve teşvikleri katılımcılara aktardı.

Ağbal, 4. dönem geçici vergi beyannamesini kaldıracakları müjdesini vererek, "İnşallah bir sıkıntı olmaz. Bu BASF formlarıyla ilgili daha ileri bir noktada çalışma yapıyoruz. Yani burada sizleri her ay bu kadar külfet altında tutmak yerine, 'Acaba o verileri başka bir noktada daha kolay şekilde alabilir miyiz?' diye bir çalışmamız var. Sizlerden o konuda destek bekliyoruz." diye konuştu.

Bir ülkede ekonomik istikrara, kalkınmaya işaret eden en önemli faktörün o ülkedeki büyüme oranları olduğunu vurgulayan Ağbal, şunları söyledi:

"Bir ülke eğer sürekli bir şekilde büyüyorsa ve yüksek oranlarda büyüyorsa, o ülkede kalkınma, büyüme var demektir. Bugün herkesin ölçüt aldığı dönem 2009 global krizi. Türkiye ekonomisi, 2009'dan bu yana yüzde 6,8 büyümüş durumda. Yani bunu OECD ülkeleri içerisinde karşılaştırın, ister gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırın, Türkiye global krizin bütün etkilerine rağmen son 7 yıldır ortalama yüzde 6,8 büyüdü. Sürekli büyüme var ve bu büyüme oranları Türkiye'yi, Avrupa Birliği milli gelir seviyelerine daha da yakınlaştırdı. İnşallah önümüzdeki dönemde bu büyüme oranlarını koruyacak her türlü reformu da mutlaka yapmamız gerekiyor, onun da gayreti içerisinde olacağız."

Ağbal, bir ülkede ekonomik büyümenin yanında istihdam yaratılmasının da son derece önemli olduğuna işaret ederek, Türkiye ekonomisinin 2009'dan bu yana yaklaşık 7 milyon insanına yeni iş verdiğini aktardı.

Aynı dönemde AB bölgesine bakıldığında daha yeni 2009'daki istihdam seviyelerine geldiklerini vurgulayan Ağbal, "Bu son derece önemli. Yani bugün İspanya'da, İtalya'da, Belçika'da, birçok başka Avrupa ülkesinde hala istihdam seviyesi 2009 noktasına gelmiş değil. Halbuki biz bu dönemde çok ciddi anlamda istihdamda önemli ilerlemeler kaydettik. Dolayısıyla burada ülkede istihdam yaratan ekonomiyi üreten bir ekonomi politiği olduğunu açıkça ifade edeyim." ifadelerini kullandı.

- "Vatandaşın KDV iadesi alacağını 1 gün dahi bekletme hakkımız yok"

Yıl içerisinde hayata geçirdikleri "Süper Teşvik" sistemiyle ilgili katılımcılara bilgi veren Ağbal, mevcut teşvik sisteminde de önemli iyileştirmeler yapıldığını söyledi.

Maliye Bakanlığı olarak Katma Değer Vergisi (KDV) iadelerine gerçekten özel önem verdiklerini vurgulayan Naci Ağbal, "Vatandaşın KDV iadesi alacağını 1 gün dahi bekletmeye hakkımız yok. Onun için bu konuda düzenlemeler yapıyoruz, teknolojiyi kullanıyoruz, bürokrasiyi azaltıyoruz ve en önemlisi de illerde ihtisas vergi daireleri kuruyoruz." dedi.

İhtisas Vergi Dairesinin Sakarya'ya kurulması için de talimat veren Ağbal, "Nerede mükellef varsa mükellefe özel hizmet yapacağız. Yeter ki vatandaş iadesini almak için beklemesin. O anlamda özel takipçisi olacağım. Sakarya'da da mutlaka bunu yapalım istiyorum. Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, İzmir'de bunları yapıyoruz ama mutlaka bunu Sakarya'da da yapalım." ifadesini kullandı.

Ağbal, Kredi Garanti Fonu'nu çok önemli yeni destek olarak uygulamaya koyduklarına işaret ederek, burada 250 milyar liralık kredi teminatı mekanizması oluşturduklarını dile getirdi.  

- "KDV Kanununa inşallah neşter vuracağız"

Uygulamanın çok iyi gittiğini vurgulayan Naci Ağbal, "Özel bankalarımız, kamu bankalarımız, işletmelerimiz bu imkanlardan yararlandırıyor. Anladığım kadarıyla daha şimdiden 70 milyar lirayı aşmış durumdayız. İnşallah bu kredi imkanı, bir yandan işletmelerimizin mevcut kredilerini yeniden yapılandırmaları için imkan sağlayacak, diğer taraftan da yeni kredi almalarına fırsat verecek." şeklinde konuştu.

Ekonomide köklü bir değişim ve dönüşümün başlatılmaması durumunda, bu yarışta geride kalacaklarını vurgulayan Ağbal, "Teknolojiye, Ar-Ge'ye, inovasyona daha fazla önem vereceğiz ve teknoloji seviyesi yüksek, katma değeri yüksek bir ürün ve sanayi yapısına geçeceğiz. Bunu da inşallah bir bir hayata geçiriyoruz." diye konuştu.

Ağbal, anayasada yapacakları köklü yönetim sistemi reformunun ikinci ayağının kamu yönetimi reformu olacağına işaret ederek, şunları söyledi:

"Yani anayasada bugün yaptığımız değişiklikler aslında yapacağımız değişikliklerin olmazsa olmaz birinci merhalesini oluşturuyor. Anayasada bu değişikliği yaptıktan sonra çok kapsamlı, kamu yönetimini temelden değiştiren yasaları da inşallah ardı ardına getireceğiz. Daha küçük, efektif, rasyonel ve daha vatandaş odaklı bir kamu yönetimini inşallah inşa edeceğiz. Kamu maliyesi bakanlık olarak bizim en fazla önemsediğimiz alan. Bugün kamu maliyesine baktığınızda bütçemizin iki yakası Allah'a şükür bir arada, bütçe açıklarımız yüzde 1'ler seviyesinde, borcun milli gelire oranı yüzde 30'un altında.

Buralarda hiçbir sorun yok, yani Türkiye'nin kamu maliyesinin sürdürülebilirliği noktasında herkes mutabık ama yetmez, ne yapmamız lazım? Kamu gelirlerinin ve harcamalarının kalitesini artırmamız, mali sürdürülebilirliği kurumsal anlamda pekiştirmemiz lazım. Onun için diyoruz ki, Vergi Sulh Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu reformu ve en son da bu Katma Değer Vergisi Kanununa inşallah neşter vuracağız. KDV Kanununda da köklü değişiklikleri inşallah hayata geçireceğiz."

Bakan Ağbal’dan Sakarya’ya 3 Müjde

Maliye Bakanı Naci Ağbal 2B arazisi ödemelerinin uzatıldığı müjdesini verdi.
Sakarya’ya bir dizi ziyaret için gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, ziyaretler kapsamında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve üyeleri ile yemekli toplantıda bir araya geldi. Sakarya için ikinci üniversite ve 2B arazileri ile ilgili müjde veren Bakan Ağbal, “7 Mart tarihinde getirdiğimiz bir başvuru imkanı vardı ama o imkan bitiyordu, ancak hükümet olarak aldığımız kararla bu ödemeleri 6 ay daha uzatıyoruz” diyerek müjdeyi verdi.


Başkan Kösemusul’un konuşmalarının ardından kürsüye gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal Sakarya ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ağbal “Sakarya şehir olarak ülke ekonomisine ciddi katkıları olan bir ilimiz. Şu anda 4’ü aktif 8 OSB’si ile potansiyeli büyük, büyümeye de payını alacak bir ilimiz. Sakarya Üniversitesi ile, güçlü müteşebbisleri ile kalkınan Türkiye’nin lokomotifi olacak. Sakarya’ya artık ikinci bir üniversite gerek. Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni Sakarya’da kuracağız. Hayırlı uğurlu olsun. Bu üniversite mevcut Sakarya Üniversitesi ile birlikte ülkemize ve ilimize bir değer katacak. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve ara eleman gereksinimi karşılayan bir üniversite olacak.

Sakaryalılara bir müjde daha veren Bakan Ağbal “Sakarya’da çok sayıda 2B arazisi var. Önceki süreçlerde başvuruları yapılmış ancak ödemeleri yapılmamış bundan dolayı 2B arazisini kazanma hakkını kaybetmiş vatandaşlara ya da hiç başvuru yapmamışlara yönelik olarak bu ödeme süresini 6 ay daha erteledik. Başvurmayanlar da başvurabilir. Hayırlı olsun” dedi.

Bakan Ağbal ayrıca Sakarya’da ihtisas Vergi Dairesi kurarak yatırımcıların ihracatın kolaylık sağlayacakları konusunda da müjde verdi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal esnafla bir araya geldiği toplantıda, “Esnaflar ekonomiye, piyasaya can veren işletmelerdir” dedi.

Sakarya’ya bir dizi ziyaretler için gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, ziyaretler kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifi kongresine katıldı. Kristal düğün salonunda gerçekleşen toplantıya Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ve esnaflar katıldı.

“Esnaflar ekonomiye, piyasaya can veren işletmelerdir”
Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Naci Ağbal, “İstihdam programı başlattık bu da önemli. Esnaf olarak siz ekonomiye, piyasaya can veren işletmelersiniz. Özellikle burada 2017 yılında ilk defa işe alacağınız elemanlar için yüzde 35 oranında indirimler yaptık, bütün primler bizden, tüm vergiler bizden. Siz yeter ki işsiz kardeşlerimize iş imkanı sağlayın, onlara ekmek, aş verin. Taksici esnafımız yıllardır bana söylerdi, taksileri ve dolmuşları yenileyelim diye. Yolcular da derdi bu arabalar artık eskidi, bunları bir yenileme imkanı olsun. 2019 yılına kadar bir imkan getirdik taksici ve dolmuşçu esnafımıza. Artık araçlarını yenileyebilecekler hiçbir vergi, hiçbir ötv ödemeyecekler” dedi.

“Hizmetlerimiz daha da artacak”
Bakanlık olarak hizmetlerin devam edeceğini açıklayan Bakan Ağbal, “Bağ-Kur, prim borcu olanın genel sağlık sigortası imkanından yararlanamaması önemli bir konu. Devlet olarak biz bunu alacağız, ama genel sağlık sigortasından yani tedavi hizmetinden yararlanmaması doğru değil. Bu konuda çalışma bakanımız ile bir araya gelir çalışırız inşallah esnafımız devletimizin bütün hizmetlerinden yararlansın. Burada inşallah önümüzdeki dönemde de esnafımızı güçlendirecek, esnafımızı kalkındıracak, hizmetlere bir bir imza atacağız. Sizlerin desteği olduğu sürece, sizlerin duaları olduğu sürece, sizlerin bu memlekete inancı olduğu sürece burada bizim inşallah hizmetlerimiz daha da artacak” ifadelerini kullandı.

“Gümbür gümbür sandıklara gideceğiz oyumuzu kullanacağız”
Sözlerinin devamında Ağbal, “Önümüzde bir sandık var, 16 Nisan’da çok önemli olan anayasa değişikliğini hep birlikte inşallah yapacağız. Anayasa değişiklikleri önemlidir, ülkelerin, milletlerin tarihinde gerçekten belirleyici unsurlardır. Önümüze konulan sandık ne diyor daha büyük ve daha çok demokrasi, daha çok hukuk devleti diyor, söz milletindir diyor. Yeter artık söz milletindir diyen anayasa değişikliğini hep beraber Allah’ın izniyle 16 Nisan’da gerçekleştireceğiz. 15 Temmuz’da bu millete oyun oynamak isteyenler bu milletin iktidarına karşı, kafa tutanlarına karşı nasıl milletçe cevap verdiysek, 16 Nisan günü geldiğinde de inşallah hep beraber gümbür gümbür sandıklara gideceğiz, oyumuzu kullanacağız. Anayasa değişikliğine de evet diyeceğiz” diye konuştu.
Elart sakarya bayi
Sakarya Hamam
5 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]