Libya'nın polis kıyafetleri Akyazı'dan gidiyor

Kaddafi sonrası yeni dönemde Libya polisi Türk polis kıyafetine benzer üniforma giyecek. Libya polisinin giyeceği kıyafetler Türkiye\'den gönderilecek. 

Arap baharından sonra yeni bir döneme giren Libya, eski dönemin izlerini silmeye çalışıyor. Polis üniformasını da değiştiriyor. Türk polis kıyafetini örnek alan Libya Polis Teşkilatı, yeni kıyafetlerini Türkiye\'den temin etmeye başladı. Sakarya\'da bir tekstil firması ile anlaşan Libya polisinin ilk siparişleri de gönderildi. Önümüzdeki günlerde Libya Polisi Türkiye\'de üretilen yeni üniformasıyla ülke sokaklarında göreve çıkacak.

Sakarya\'nın Akyazı İlçesi\'nde bulunan İşmont Fabrika Müdürü Kenan Şen, Libya polisinin yeni üniformasını kendilerinin üretmeye başladığını söyledi. İlk olarak 30 bin takım üniformanın Libya\'ya gönderileceğini ifade eden Şen " Libya polisi yeni dönemde polis üniformasını değiştirme kararı almış. Kıyafetleri de Türkiye\'den temin etmek istemişler. Bu maksatla şubat ayı başında Libya Polis Teşkilatı\'ndan bir heyet Türkiye\'ye gelerek tekstil firmalarında inceleme yaptı. Bizim fabrikamızı da gezdiler. Kapasitemizi yeterli buldular, kumaş kalitesi, işçiliğimizi beğendiler. Bizimle çalışmaya karar verdiler." diye konuştu.
İlk olarak beyaz ve açık mavi gömlek, pantolon, ceket, mont, panço gibi kalemleri içeren 30 bin takım sipariş verdiklerini ifade eden Şen, Akyazı ve İstanbul\'daki fabrikada 15 bin takım hazırlandığını ve önceki gün Libya\'ya yola çıktığını vurguladı. 

TÜRK POLİS ÜNİFORMASI ÖRNEK ALINDI

Libya Polisi\'nin Türk polisinin üniformasını örnek aldığını dile getiren Şen, şu bilgileri verdi: "Renkleri ve modelleri kendileri seçtiler. Seçtikleri kıyafet Türk polis üniformasıyla neredeyse aynı. Renk olarak lacivert ağırlıklı ve modeli de Türk polis kıyafetine benziyor. Kıyafet yanında ayakkabı ve diğer aksesuarları partnerlerimizden temin edeceğiz. Yani Libya polisini A\'dan Z\'ye biz giydireceğiz." 

OSMANLI\'YA DAYANAN BÜYÜK SEMPATİ VAR

Libya gibi Kuzey Afrika ülkelerinin Türkiye\'ye büyük sevgi beslediklerini, bunun da sebebinin Osmanlı\'ya dayandığını vurgulayan Şen, Libya gibi ülkelerin ticarette ilk tercihlerinin Türkiye olduğunu ifade etti. Şen, şöyle davam etti: "Her konuda heyetler geliyor, Türkiye ile çalışmak istiyorlar. Türkiye\'yi bir model görüyorlar. Türkiye\'nin sosyal yaşantısı, sağlık, eğitim ve her konuda Türkiye\'ye sempati var. İslam kardeşliğini önemsiyorlar. Osmanlı\'ya dayanan bir sempati var. Kültürler birbirine benziyor. Onlar kendilerini Türkiye\'de yabancı olarak görmüyorlar. Kendi ülkelerinin gündemi kadar Türkiye\'nin de gündemini takip ediyorlar. Arap ülkelerine ihracat hızlanacak."
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]