LGS sonuçları açıklandı

LGS sınav sonuçları açıklandı. Bir milyona yakın öğrencinin katılım gösterdiği LGS sınav sonuçları www.meb.gov.tr adresi üzerinden adayların erişimine sunuldu.

LGS sınav sonuçlarını sorgulamak isteyen adaylar TC kimlik numaraları ve Doğum tarihlerini yazarak LGS sonuçlarını sonuç sayfasından merkezi sınav puanlarını ve Türkiye ve il geneli yüzdelik dilimlerini öğrenebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere geçişte 2 Haziran'da uygulanan merkezi sınavın sonuçları açıklandı. 
Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, sınavla  öğrenci alacak ortaöğretim kurumları merkezi sınav sonuçlarına www.meb.gov.tr  internet adresinden ulaşılabilecek. Öğrenciler, sonuç sayfasından merkezi sınav puanlarını ve Türkiye ve il geneli yüzdelik dilimlerini öğrenebilecek. 

Başvuran 1 milyon 9 bin 260 öğrenciden 971 bin 657’si sınava  girdi

Sınava başvuran 1 milyon 9 bin 260 öğrenciden 971 bin 657’si sınava  girdi. 112 öğrenciye evde, 4 öğrenciye ise hastanede sınav hizmeti verildi. Sınava giren öğrencilerin yerleştirme işlemleri için merkezi sınav  puanı hesaplandı ve yayımlandı. Öğrencilerin tercih ve yerleştirme işlemleri ile  ilgili bilgilendirmeler tercih ve yerleştirme kılavuzunda yayımlanacak.

Tercihlerin alınmasında, hem bu sınav sonuçlarına göre öğrenci alan sınavlı okul tercihleri hem de yerel yerleştirme tercihleri birlikte alınacak.

Tercihlerin yüzdelik dilimler dikkate alınarak yapılması önerildi

Öğrencilerin sınavla öğrenci alacak okullar için tercihlerini yüzdelik  dilimlerini dikkate alarak yapması önerildi.

Sınav sonuçlarına ilişkin istatistiksel analizler daha sonra  yayımlanacak.

Öte yandan, daha önce sınavla öğrenci alacak okullara ilişkin  yayımlanan kılavuzda Türkiye genelinde 303'ü fen lisesi, 89'u sosyal bilimler  lisesi, 228'i Anadolu lisesi, 297'si imam hatip lisesi, 26'sı mesleki ve teknik  Anadolu lisesi olmak üzere 943 proje okulu ile alan bazlı program uygulayan 423  mesleki ve teknik lise olmak üzere toplam bin 366 ortaöğretim kurumu merkezi  sınavla öğrenci alacağı duyurulmuştu.

Sınavla öğrenci alacak liselerin kontenjanı 126 bin 510 olarak  belirlenmişti.

Kaynak: Milliyet
5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]