Kurbanlık seçiminde püf noktalar

Besicilik, Kurbanlık ve Adaklık Hayvan
Besicilik, Kurbanlık ve Adaklı…
Kurbanlık küçükbaş hayvan
Kurbanlık koyun
adapazarı kurbanlık büyükbaş h…
adapazarı kurbanlık büyükbaş h…

Kurban Bayramı'na az bir zaman kalırken, Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız sağlıklı kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.
 

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Peki kurbanlık hayvan seçerken nelere dikkat edilmeli?

Sorunun yanıtını Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız verdi.

Yıldız, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı öncesi sağlıklı kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

"BU BELGELERİ BULUNMAYAN HAYVANLARI SATIN ALMAYIN"

Kurbanlık hayvan seçiminde kanuni formalitelerinin yanında sağlık ve dini yönden dikkat edilmesi gereken kuralların mevcut olduğunu hatırlatan Yıldız, "Kurban bayramında vatandaşlarımızın da sağlıklı ve güvenli hayvanlardan kurban yapmaları için; sığır, manda ve deve gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise "Veteriner Sağlık Raporu" olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir." dedi.

"KURBAN EDİLECEK HAYVAN TAMAMIYLA SAĞLIKLI OLMALI"

Kurbanlık hayvan seçiminde veteriner hekimlerden de yardım alınabileceğini ifade eden Yıldız, "Öncelikle kurban edilecek hayvan tamamıyla sağlıklı olmalıdır. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık bakımından önemlidir.Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan bu özellikleri taşıması kurban edilmesine engel değil. Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez." dedi.

KURBANLIK HAYVANLARIN YAŞLARI KAÇ OLMALI?

Kurbanlık hayvanların yaş sınırını da açıklayan Yıldız, "Kurbanlık hayvanların yaş sınırı, Hz. Peygamberin sünneti ile tespit edilmiştir. Buna göre, devede 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma şartı aranır. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna bizzat Hz. Peygamber tarafından yapılmıştır. Bunun yanında deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması halinde söz konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez." dedi.

"KURBANDA GEBE HAYVANLARI TERCİH ETMEYELİM"

Son olarak dişi hayvanların gebelik yönünden serbest veteriner hekimler tarafından muayene edilip gebelik durumuna bakılarak karar verilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Yıldız, "Kurbanda gebe hayvanları tercih etmeyelim. Ülke hayvancılığının gelişip büyümesi için dişi hayvanlara ülkemizin ihtiyacı var. Halkımıza şimdiden güzel bir bayram geçirmelerini dilerim." dedi.