Kurbanlık hayvan alırken bunlara dikkat!

Evcil Hayvan
Evcil Hayvan
Evcil Hayvan Dükkanları
Evcil Hayvan Dükkanları
Besicilik, Kurbanlık ve Adaklık Hayvan
Besicilik, Kurbanlık ve Adaklı…
Dikkat geliştirme
hayvan aksesuar çeşitleri
7 yıl önce
Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, son yıllarda kurbanlık hayvan seçiminde koç ve koyun gibi küçükbaş hayvanların tercih edilmediğini belirterek, koyun etinin sığır etine daha lezzetli olduğunu söyledi.

Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye’de kurbanlık sığır stokunun yeterli olduğunu, endişeye gerek olmadığını belirtti. Özellikle son yıllarda kurbanlık olarak artık koç ve koyun gibi küçükbaş hayvanların ilgi görmediğini, kurban denilince sığır akla geldiğine dikkat çeken Yıldız, “Sanki koç ve koyundan kurban olmaz gibi bir anlayış oluşmaya başladı. Koç ve koyundan da kurbanlık oluyor.” dedi.

"Koyun eti daha lezzetli"

Küçükbaş hayvanların artık kurbanlık olarak tercih edilmemesinin yanlış bilgilendirmelerden kaynaklandığını dile getiren Yıldız, koç ve koyun etinin koktuğunun iddia edildiğini ancak bu bilginin doğru olmadığını vurguladı. Yıldız, “Küçükbaş hayvan eti daha yağlıdır. Bu sebeple insanlara kokuyor gibi geliyor. Aslında yağlı et daha lezzetli olur. Koyun eti de daha sağlıklı ve lezzetli bir ettir. Yemekten sonra yiyip yatarsak hareket etmezsek her et ürünleri kilo yapar. Belli yaşın üstündekiler hatırlar, eskiden koyun eti, sığır etine göre daha pahalı idi. Ülkemizde koyun stoku oldukça iyidir. Son derece sağlıklı, lezzetli olan koyunu kurbanlık olarak tercihte herkese bir daha düşünülmesini tavsiye ediyorum. Ayrıca kurbanlık fiyatı büyük başa göre oldukça makul sınırlar içindedir.” bilgisini verdi.

Gerçek üretici ve tüketici kazanıyorsa kurbanlık fiyatlarına itiraz edilemeyeceğini belirten Yıldız, “Ancak aracılar devreye giriyor, fiyatlar üzerinde spekülasyonlar yapılıyorsa buna müdahale etmeli. Kurban bayramında fiyatların biraz artabilir. Örneğin kış aylarında domatesin fiyatının yüksek olması, kimsenin aklına ithalat fikrini, yada seçeneğini getirmez. Üreticimiz kazanıyorsa üretimi artırmak için elinden geleni yapacaktır. Bu ticaretin bir kanunudur.” diye konuştu.