Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Kurban’ın Kardeşliği ve Dayanışması Tüm Yıl Sürsün

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 524. Hafta açıklamasında Kurban’ın “Müslümanların kendi rızıklarından ayırdıkları payı, insanlarla paylaşmak” anlamına geldiğine dikkat çekilerek, bu dayanışma ruhunun tüm yıl sürmesi temenni edildi


Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, Kurban Bayramı’nın üçüncü gününe denk gelen 524. Hafta açıklamasına “Bayramın ülkemize ve halkımıza hayırlar getirmesini niyaz ediyoruz.” temennisi ile başladı. Platform adına Sakarya Dayanışma Derneği’nden Şafak Yeşil’in okuduğu açıklamada Hac Suresi’nden ayetler okunarak, “Kurban’ın etinin “isteyen yoksula da istemeyen yoksula da” verilmesini, emir kipiyle şart koşmuştur. Kurban bu anlamıyla; Müslümanların kendi rızıklarından ve nefislerinden ayırdıkları bir payı, insanlarla paylaşmasını emreden bir infak emridir. Bu payın sahipleri de çok açık bir şekilde yoksullardır. Bu vesileyle,  Allah’a adadığımız kurbanlarımızı, çevremizdeki ve yakınımızdaki yoksullara ve muhtaçlara verirken, şehrimizdeki mülteci kardeşlerimizi de unutmamamız gerektiğini hatırlatmak isteriz.” mesajı verildi.

Kurban Bayramı’nda işgal altındaki Filistin topraklarında gerçekleşen Mescid-i Aksa baskınları, Suudi Arabistan’daki facia ile Yemen’deki intihar eylemi de gündeme getirildi. Açıklamada, “Kudüs’te Mescid-i Aksa’da siyonist çetenin zulmü kan dökmeye devam ederken, Suudi işgali altındaki Mekke’de de, arka arkaya yaşanan iki ihmal vakası sonucu yüzlerce Müslüman hayatını yitirdi. Bunca acının yanında yine bayram sabahı Yemen’in başkenti Sana’da bayram namaz için toplanan Şii halka ait bir camiide İŞİD tarafından yapılan bombalama olayı da, bu bayramın kahredici bir diğer olayı idi. Yakamızı bırakmayan bunca felaketin, İslam coğrafyasındaki bunca acı zulüm ve şiddetin sorumlusu maalesef öncelikle bizlere ve İslam dünyasının yöneticilerine aittir. Halklarına barış, huzur ve güvenlik sağlayamayan iktidarların hiç bir özrü, “dış güçler bölgemizi karıştırıyor” mazereti kabul edilemez. Eğer İslam toprakları bu kadar kolay karıştırılabiliyorsa bunun sebebi de şüphesiz bölge ülkelerinin yöneticileri-iktidarlarıdır.” İfadeleri kullanıldı. Eylem, dua ile son buldu.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle