Kur'an kursu öğrencileri piknikte buluştu

Sıcak havaları fırsat bilen Kur'an kursu öğrencileri, Çifteler İlçe Müftülüğü’nün düzenlediği piknik organizasyonunda buluştu.

Çifteler İlçe Müftülüğü’nün çocukların kaliteli eğitim almasının yanı sıra sosyal becerilerini de geliştirebilmesi adına düzenlediği pikniğe toplam 15 Kur'an kursundan 250 öğrenci katıldı. Sakaryabaşı’nda bulunan mesire alanında piknik yapan çocuklar tatil günlerini doyasıya eğlenerek değerlendirdi. Güneşli havayı gören öğrenciler, çeşitli oyunlar ve etkinliklerle pikniğin tadını çıkarttı ve derslerinde daha etkin olabilmek için motive oldu. Öğrenciler, verilen yemeğin sonrasında çevre temizliği yaparak doğaya olan duyarlılıklarını gösterdi. 

"Çocuklar Kur’an kursu eğitimlerinin yanı sıra sosyal alanlarda da bir araya geliyorlar" 

Gerçekleştirilen etkinliklerin çocukların kişisel gelişimine, milli ve manevi duygularını geliştirmelerine ve bundan sonraki eğitimlerini de daha etkin bir şekilde yürütebilmelerine fayda sağlayıcı olduğunu ifade eden Çifteler İlçe Kaymakamı Cüneyt Demirkol, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kur’an kursu öğrencilerine yönelik başlattığı çalışmalar çerçevesinde İlçe Müftülüğü’müzün düzenlediği bu piknik, özellikle çocuklarımızın Kur’an kursu eğitimlerinin yanı sıra sosyal alanlarda da bir araya gelebilmeleri ve kaynaşabilmeleri, daha sosyal bir hayata entegre olmaları açısından ciddi bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor” diyerek organizasyonun çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekti. Demirkol, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın kendi göstermiş olduğu çabalar, projeler ve gayretler sayesinde çocuklarımızın daha sıcak bir yuvaya, daha sıcak bir eğitim hayatına sahip olacakları yönünde bir kanaate sahibim” dedi ve bu tarz etkinliklerin çeşitliliğini arttırmanın öğrencilerin hem Kur’an kurslarına olan ilgisinin daha artmasını hem de eğitimlerini daha verimli bir şekilde geçirmelerini teşvik edeceğini dile getirdi. 

"Din hizmetlerini geleceğimiz olan çocuklarımıza sevdirmiş oluyoruz" 

Bir taraftan öğrencilerin dini bilgilerini geliştirirken diğer taraftan da dini duygularını beslemek amacını taşıdıklarını belirten İlçe Müftüsü Asım Ceylan ise, “Elbette ki bu yaz döneminde çocuklar daha ziyade tatil özlemi duyuyorlar. Oysa biz yaz tatiline rağmen çocuklarımızı kurslara topluyoruz. Ama bu onların elinden tatil yapma, dinlenme imkanlarını alma hakkını vermiyor bize. O yüzden biz çocuklarımızı hem eğlendiriyoruz hem eğitiyoruz. Bu sebeple zaman zaman çocuklarımıza piknik alanlarında eğlenceler, yarışmalar, piknikler düzenliyoruz. Çocuklarımızın din gönüllülerimizi, din görevlilerimizi sevmesi, hocalarımızla kaynaşmasını sağlıyoruz. Esas gayemiz bu. Dinin, Allah’ın, Kur’an’ın, peygamberin, imamın, kısaca din görevlileri ve din hizmetlerinde çalışanların sevdirilmesi. Dolayısıyla biz aslında toplumun bir parçası olan din hizmetlerini de geleceğimiz olan çocuklarımıza sevdirmiş, din görevlisiyle kaynaştırmış oluyoruz” diye konuştu. 

"Biz her işin sevgiyle olacağına inanıyoruz" 

Çocuklarla kaynaşmanın son derece önem taşıdığını söyleyen Ceylan, “Biz güzel dönüşleri biz çocukların gözlerindeki neşeden, sevinçten farkediyoruz. Biz burada çocuklarla kaynaşıyoruz. Din hizmetlerini, camiyi, imamı, müftüyü bir araya getiriyoruz. Allah kainatı sevgi üzerine kurmuş. Öyle ki bir kedi bile sevgiyle kazandırılabilir. Tatlı dilli olmak, hoş sözlü olmak, her şeye sevgiyle yaklaşmak her işi kolay edecektir. Biz her işin sevgiyle olacağına inanıyoruz, burada da sevgiyle işin bir ucundan tutup işimizi yapma gayretinde olmaya çalışıyoruz” söylemlerinde bulundu. 

Etkinlik, öğrencilerin halat çekme yarışmasının ardından ilçe kaymakamı, ilçe müftüsü ve belediye başkanı ile çektirilen toplu fotoğraf ile son buldu. 
5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]