Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Kümes hayvanları için kuş gribi uyarısı

Yabani bir kazda kuş gribi tespit edilmesi üzerine Avrupa'da alarm verildi. Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yaban kuşlarının göç yolu üzerinde bulunduklarını belirterek kümes hayvanı besleyenlerin dikkatli olması uyarısında bulundu.

 

Belçika Anvers kentine bağlı Schilde beldesinde yabani bir kazda Kuş Gribi (H5N1) görüldü.


Kuş gribi virüsünün hastalığa yol açan varyantının tespit edildiği belirten yetkililer, çok sayıda yabani kuşta virüs bulunabileceği ifade etti.

Ülke genelinde profesyonel ya da hobi amaçlı kümes hayvanları besleyenlerin, hayvanlarını önlem amacıyla kapalı yerde tutması veya yabani hayvanlarla temasın önlenmesi için ağ içinde bulundurması gerektiği bildirildi.

 

Ayrıca kümes hayvanlarına ve kuşlara yağmur suyu veya yerde birikmiş suların verilmemesi talep edildi.

 

Kuş giribi nedeniyle Avrupa'da alarm verilirken Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, daha önce Türkiye'de büyük ekonomik kayıplara yol açan kuş gribine karşı yetiştiriciler önlem almaları konusunda uyardı.

 

Türkiye ve Sakarya'nın yaban hayvanlarının göç yolu üzerinde olduğuna dikkat çeken Yıldız; "Avrupa'da olduğu gibi bizimde önlem almamız son derece önemli. Kümes hayvanı besliyorsak bunların yaban kuşlarıyla olan temaslarını önlemeliyiz. Yaban hayvanlarının kullanabileceği sulardan kümes hayvanlarına vermemeliyiz" dedi.

2 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle