Küçük işletmelere devlet desteği geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğünün 81 İlde tanıtımını yapmayı planladığı 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun tanıtımı amacıyla Sakarya’da düzenlenen seminerler, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşaviriler Odası (SMMMO) ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) eğitim salonlarında eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Dr. Rana Güven, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, SMMMO Başkanı Selattin Çakırsoy, Kamu Kurum ve kuruluşlarının idarecileri ile özel sektör işyerlerinin temsilcileri ve İş Sağlığı Güvenliği (İSG) Uzmanları katıldı. Toplantının açılışında konuşma yapan Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, bir iş kazası meydana geldiğinde kaybedenin sadece kazaya maruz kalan işçi olmadığını, işverenlerin de maddi veya manevi tazminatlarına maruz kaldığını ve SGK sisteminden yapılan iş göremezlik veya maluliyet ödemeleri nedeniyle devletimizin de bu acı faturayı göğüslemek zorunda bırakıldığını belirtti. Ayrıca Tekin KAYA, 6331 sayılı Kanun ile ilgili mevzuatın herkes tarafından tam olarak öğrenilmesi ve uygulanması için hep birlikte gereken çabanın gösterilmesinin kanuni bir görevin ötesinde insani ve vicdani bir görev olduğunu ifade etti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Dr. Rana Güven ise, söz konusu kanun ile çalışan sayısında bir sınırlama olmaksızın tüm işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasının zorunlu olduğunu, Kamu işyerlerinde de risk değerlendirmesi yapılmasını ve bununla bağlantılı olarak önleyici ve koruyucu tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları tarafından 6331 Sayılı İSG Kanunun Getirdikleri, İSG Kültürü, İSG Kayıt Takip ve İzleme Programı (KATİP) ve Yetkilendirme Hizmetleri ve Koruyucu Kişisel Donanımların Kullanımı konularında sunumlar yapıldı.

Sunum yapan uzmanlar tarafından Kamu hariç, 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin desteklenmesi konusunda çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Sunumlardan sonra yapılan soru-cevap kısmında uzmanlar tarafından, katılımcıların merak ettiği konularda sorduğu sorulara ayrıntılı cevaplar verildi.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
f67c7fd70e55cb1d62cb2c28dc2834ad@