Konutlarda Kat Artırımı Olmayacak

13 yıl önce
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, konut alanında kent merkezinde bir değişiklik yapılmayacağını belirterek, "Konutlarda kat artırımı olmayacak" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı belediye hizmet binasında gerçekleştirildi. Mecliste, gündemdeki 37 maddeye 15 madde ilave edildi ve maddeler karara bağlandı. Gündemdeki 21 madde meclis üyeleri tarafından kabul edilirken, 31 madde ise görüşülmesi için komisyona havale edildi. Meclis toplantısında gündem dışı konuşma yapan ve meclis üyelerinin sorularını cevaplayan Başkan Zeki Toçoğlu, konut alanında Sakarya merkezde herhangi bir değişikliğin olmayacağını fakat özellikli binalarda değişiklikler yapabileceklerini söyledi.

"Bizim bütün planlarımız, zemin etütlerimiz 2 kata göre yapılmış" diyen Toçoğlu, şöyle konuştu: "Ayrıca sosyal alanlarımız yine 2 kata göre belirlenmiş. Afet İşleri Genel Müdürlüğümüzle de yaptığımız görüşmelerden ortaya çıkan sonuca göre eğer 3 kata izin verirsek bütün bunları yeniden yapmak zorunda kalacağız. Bu da pek mümkün değil. Ayrıca böyle bir değişiklik yaptığımız anda bütün jeofizik ve jeoteknik etütlerin yeniden yapılması gerekiyor. Bunların maliyeti de çok yüksek. Bunu aşsak bile sosyal alanlar konusunda sıkıntı yaşacağız. Dolayısıyla artık bu tartışmaya son noktayı koyuyoruz. Konut alanında Sakarya merkezinde herhangi bir değişiklik olmayacak. Planlarımız aynen devam edecek. Fakat özellikli binalarda bir değişiklik yapma şansımız var. Bunu da en kısa zamanda yapacağız. Önümüzdeki meclis toplantısında bu konuyu gündeme getirip karara bağlayacağız. Yatırımcılarımızın önünü açacağız."

Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Toçoğlu, kentsel dönüşüm projesinin tüm hızıyla devam ettiğini ve görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında herkesin bir şeyler söylemesini arzu ettiklerini anlatan Toçoğlu, "Ve öyle de oluyor. Fakat dışarıdan bu projenin yavaş ilerlediği sanılabilir. Fakat durum hiçte öyle değil. Biz hem şehrimiz insanlarıyla şehrimiz yöneticilerimizle hem de Ankara ile devamlı görüşmeler yapıyoruz. Proje üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Bu şehrimiz açısından çok önemli bir proje. 40 düşünüp bir karar alacağız" diye konuştu.

Karasu ilçesindeki Özsu Tesisleri ile ilgili tartışmalara da değinen Toçoğlu, Özsu ile ilgili hiçbir taleplerinin olmadığını ve büyükşehir belediyesi olarak orayı işletmeyi düşünmediklerini kaydetti.Toçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçende Karasu Belediye Başkanımız da beni ziyaret etti. Ona da söylemiştim. Bizim Özsu ile ilgili hiçbir talebimiz yok. Bana göre de yakışan orayı Karasu Belediyesi'nin işletmesidir. Ben Karasu Belediye Başkanımıza şunu söyledim. Büyükşehir Belediyesi olarak, oradan bize herhangi bir külfet getirmeyin yeter, dedim. Kendisi de bana teşekkür etti. Fakat ertesi gün ne hikmetse hiçte yakışık almayan bir şekilde Karasu Belediyesi orayı işgal etmiş. Bunu da anlamak mümkün değil."