Kızılay'dan Topluma Önemli Çağrı "Gönüllü Ol"

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, bu yıl da yurt genelinde çeşitli etkinliklere sahne oluyor.

29 Ekim itibarıyla etkinliklerini başlatacak olan Türk Kızılay, tüm illerde eş zamanlı olarak şube ve temsilcilikleri ve 170 binden fazla gönüllüsü aracılığıyla haftanın anlam ve önemini, Kızılaycılık kültürünü bu yılın teması olan “Gönüllülük” üzerinden anlatacak.

Kurulduğu 1868 yılından bu yana ayrım gözetmeksizin insan ıstırabını dindirmek ilkesiyle hareket eden Kızılay , toplumsal dayanışma ve sosyal refahı arttırmak, muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi görevlerin yanı sıra kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında da faaliyet gösteriyor. Geçen yıl Covid-19 pandemisinin gölgesinde EBA TV aracılığıyla faaliyetlerini öğrencilere anlatan Kızılay, bu yıl 81 ilde genç nesilleri farklı etkinliklerle bir araya getiriyor.

Kızılay Haftası’nda Çocuklar ve Gençler Kızılaycılık Kültürünü Öğreniyor Halkın sağduyusunu, vicdanını, hoşgörüsünü, şefkatini ve iyilikseverliğini insanlığa hizmete dönüştürmekten haz duymak olarak tanımlanan Kızılaycılık, ilke ve değerlerini ülke genelinde yaygınlaştırarak yeni iyilik dervişlerini topluma kazandırmayı hedefliyor. Kızılay Haftası’nda yapılan etkinliklerle de 1943 yılından bu yana Kızılaycılık kültürü yaşatılmaya çalışılıyor.

KIZILAY HAFTASI'NDA "GÖNÜLLÜLÜK" TEMASI İŞLENİYOR

Bu yıl Kızılay Haftası boyunca “haftalara, aylara, yıllara sığmayan iyilik için gönüllü ol” teması kapsamında çocuk ve gençler için renkli etkinlikler ve bilinçlendirici faaliyetler düzenleniyor. Şu anda Türkiye genelinde 170 binden fazla gönüllüsü bulunan Kızılay’ın Aralık 2020’de devreye alınan yeni gönüllü yönetim sistemi gonulluol.org’un tanıtılmasının ardından “2021 gönüllülük yılı” ilan edilerek yıl boyunca gönüllülük çalışmalarını arttıracak çeşitli faaliyetler ve uygulamalar hayata geçirildi. 2021 Gönüllülük Yılı’nda Kızılay Haftası’nın ana teması ise “gönüllülük” üzerine inşa edildi. 

Yapılan açıklamada, "29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında da Türkiye’nin 81 şehrinde Kızılay’ın gençlik ve kadın teşkilatları pankartlar eşliğinde her il ve ilçede Kızılay Haftası yürüyüşü gerçekleştirecek. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yapılacak olan korteje katılım sağlanarak Kızılay haftası kutlamalarına başlamış olacağız, 31 Ekim Pazar günü Demokrasi Meydanından hareket ile Ayçiçek Vadisinde bitecek olan Kızılay haftası etkinlikleri kapsamında Saat 12:00 ‘da Kızılay Bisiklet turumuzda olacak, aynı zamanda 01 - 02 Kasım 2021 tarihlerinde de AKM’de Kızılay Haftası çerçevesinde Resim sergimiz, Kızılayın tanıtım faaliyetleri ile beraber kurulacak olan stantlar ile Kızılay’ın faaliyetleri anlatılarak gönüllü kazanımı sağlanmaya çalışılacak.

Özel sergiler, çevrimiçi paneller olacak. Kızılay’ın kan verme stantları da hafta boyunca kan bağışında bulunmanın önemine dikkat çekecek Kan aracımız Hafta
boyunca Adapazarı Belediyesi önünde açık olacaktır. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin 98. Yılını kutluyor, Bugüne kadar maddi ve manevi desteklerini eksik etmeyen tüm
bağışçılarımıza ve gönüllülerimize sonsuz teşekkürlerimizi arz ederiz. Saygılarımızla" ifadeleri kullanıldı.

2 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]