Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Kitap Kampanyalarında Yeni Bir Çağ

Artık klasik kitap toplama kampanyaları sona eriyor. Gerekli gereksiz bir çok eserin topladığı kampanyaların yerini internet almaya başladı.

Sakarya'da bir grup girişimci sosyal sorumluluk kapsamında internette kurdukları site ile modern bir şekilde kitap bağışı ve takası yapma imkanı sunuyor.

10 gün önce kurulan kitaptakasi.com adresi bu konuda bir ilki gerçekleştiriyor. 24 saat hizmet veren sitede sadece kitap bağışı ve takası yapılıyor.

Okumak istenilen kitaba kolay ve ücretsiz erişimi sağlayan sistemde 500'e yakın kategoride çok miktarda kitap bulunuyor. Sisteme kitap girişleri yoğun bir şekilde devam ederken değişiminde geri iade şartı da bulunmuyor.

Türk Patent Enstitüsü'den patenti onaylanan sistemde bağış yapılan ve takas için gönderilen kitaplar Sakarya'da bir merkezde toplanıyor.

Merkezdeki tüm kitaplar web sayfasında görünmesi sebebiyle isteyen istediği kitaba kolayca ulaşıyor. Ücretsiz üye olunan sitedeki talep formunu dolduruyor, posta aracılığıyla kitap isteyen kişinin ev yada işyerine ulaşıyor. Aynı şekilde kitap bağışı da yapılabiliyor. Ancak internet kullanımının yaygın olmadığı yerlerde mektupla kitap talebinde bulunulabiliyor.

GEREKSİZ KİTAP TOPLANILMASINI ENGELLİYOR

Bu çalışma bilinen kitap toplama kampanyalarına da yeni bir bakış açısı getiriyor. Zaman zaman belediye ve sivil toplum kuruluşları kitap toplama kampanyaları düzenliyor.

Bu kampanyalarda her tür kitap toplanıyor ve ihtiyaçları olsa da olmasa da toplu olarak bir yerlere gönderiliyor. Bu sistemde ise her birey veya köy okullarındaki öğretmenler yalnızca ihtiyaç duydukları kitapları isteyebiliyor. Böylece kitap bağışı tam olarak amacına ulaşıyor. Kalkınmada öncelikli yörelerden gelen ihtiyaçlar sistemde önceliğe sahip bulunuyor. Bu tür köy okulu, kütüphane gibi yerlerden gelen talepler için karşılığında kitap istenmiyor.

kitaptakasi.com yetkilileri, sistemin tamamen ücretsiz olduğunu belirterek şu bilgileri veriyor: "Uygulamada hiçbir gelir sağlama amaçlanmadığı için kitap gönderim ve alımlarda posta masraflarını üyeler ödüyor. PTT bu tür gönderilerde çok özel ve düşük ücret tarifesi uyguluyor. Bu uygulamaya göre gönderi kolisi ücretsiz, her 1 kilo gram için 2 YTL, üzerindeki her kilogram için ise 50 YKr ücret karşılığında gönderi yapılabiliyor. "

Ayrıca, sisteme korsan kitap kabul edilmiyor. Buna rağmen gönderilse bile değerlendirmeye alınmıyor. Bu kitaplar, doğaya saygı çerçevesinde geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor.

15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle