Kemal Sunal'ın "Davacı" filmi bu köyde gerçek oldu

Kaynarca\'ya bağlı 180 hane, 800 nüfuslu Arifağa Köyü sakinleri 1999 yılında Kaynarca Tapu Kadastro Mahkemesi\'nde açılan dava nedeniyle 13 yıldan bu yana köylerine bilirkişi gelmesini beklediklerini söyledi.

Davayı açan İsmet Y.\'nin varislerinin yatırması gereken bilirkişi ücretini de yatıran köylüler buna rağmen her duruşma sonrasında verilen bilirkişi incelemesi için köylerinin girişinde duruşma gününü bekliyor.

Ekili alanları için Kaynarca Tapu Kadastro Mahkemesi\'nde haklarında dava açılan Arifiağa Köyü Muhtarı 46 yaşındaki Bekir Poyraz, köylerine gelen gazetecilere 1999 yılında açılan davanın 68\'nci duruşmanın görüldüğünü söyledi. Son duruşmada dava konusu olan köylerinde bilirkişi incelemesi için karar verdiğini söyleyen Poyraz şunları belirtti:

"Burası; 45-50 yıllık bir köy. Babalarımız Karadeniz’den göç edip yerleşmişler. 1999 yılında tapu kadastro çalısması sırasında İsmet Yetkin adlı kişi kadastroya itiraz edince dava açıldı. O tarihten bu yana 68\'inci celse olmasına rağmen davada bir adım ileri gidilmedi. Mahkeme bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Ancak, dava açan kişinin yakınları bilirkişi ücretini yatırmayınca bilirkişi gelmedi. Biz de bunun üzerine 2 yıl önce \'bir an önce dava bitsin\' diyerek aramızda para toplayıp 1500 lira bilirkişi ücretini yatırdık. Ancak yine de bilirkişi gelmedi. Her duruşma sonrasında kendilerine bilirkişi incelemesi için gün verildiğini anlatan Muhtar Poyraz, "Biz de köy halkı olarak köy girişinde bilirkişiyi karşılamak için bekliyoruz. Ancak gelen giden yok" dedi. Son celsede bilirkişinin geleceğini umut ederek davul- zurna da getiren köy halkı öğlen saatlerine kadar beklemelerine rağmen bekledikleri bilirkisi gelmeyince hayal kırıklığıyla evlerinin yolunu tuttu.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
4e3f0a1cf15f7c325219cc07ae5d977b@