Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Kazada hayatını kaybedenler için Mardin'de taziye çadırı kurdular

 Mardin’in Kızıltepe ilçesinden Sakarya'ya fındık toplamak için giden Kızıltepeli işçiler, günlük 60 lira yevmiye için canlarından oldu. 

Sakarya'nın Hendek ilçesinde meydana gelen kazada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi yaralanmıştı. Mardin’in Kızıltepe ilçesine ulaşan acı haber ile aileler Kürtçe ağıtlar ile taziye evlerinde yakınlarının cenazelerini beklemeye başladı. Kızıltepe ilçesi Atatürk Mahallesi 826. Sokak’ta oturan ve ev alma hayali ile fındık işçisi olarak Sakarya’ya giden Boz ailesinin günlük 60 lira yevmiye için hayatları karardı. 6 çocuk babası Faruk Boz bugün sabah saatlerinde Sakarya’nın Hendek ilçesinde gerçekleşen kazada hayatını kaybederken, 3 çocuğu ise yoğun bakımda tedavi altına alındı.

Boz ailesinin evinin önüne taziye çadırı kuruldu 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde anne ve babası ile yaşayan ve ev alma hayali ile Sakarya’ya bu sezon günlük 60 lira yevmiye ile mevsimlik işçi olarak gittiği öğrenilen Faruk Boz‘un evine acı haber ulaştı. Kazada yaşamını yitiren Faruk Boz’un annesi Fattuma Boz sinir krizi geçirirken, Kürtçe ağıtlar yakarak oğlunun yasını tuttu.

"Her şey ev hayali içindi" 
Kazada hayatını kaybeden Faruk Boz’un halasının oğlu Abdullah Kabak, kuzeninin ev alma hayali için gittiğini belirterek, "15 gün önce ailesi ile birlikte Sakarya Adapazarı’na çalışmak için gitmişti. Bugün kendisinin vefat ettiğini öğrendik. Eşi ve çocukları da Faruk ile birlikteymiş. 20’ye yakın yaralı olduğu bilgisini aldık. Çocukları da yaralı hastanede babası Mehmet Boz ve yakınları Sakarya’ya gitti. Annesi ve babası ile yaşıyordu, babası buğday pazarında esnaf ve kendisi de burada boyacılık yapıyordu. Çok zor geçim şartları vardı ve ev almak için ilk defa fındık işçisi olarak gitmişti. 6 çocuğu vardı. 2 kızı ve 1 oğlu kazada yaralanmış ve hastaneye kaldırılmış. Diğer çocuklarından haber bekliyoruz" dedi.

"Mardin’de badana yapardı"
Atatürk Mahallesi Muhtarı Yavuz Kandemir ise, geçici işçi olarak mahalleden bazı ailelerin fındık işçiliğine gittiğini söyledi. Kandemir, "Şoför Faruk Boz’du. Kendisi çocukluk arkadaşımdı. Burada badana işlerinde çalışıyordu. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız Kızıltepeli. Ailelerin başı sağolsun. Biz de hem kendi imkanlarımızla hem de kaymakamlık imkanları ile elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. 
Kazada Mardin’in Kızıltepe ilçesinden Çağataylar, Akman ve Boz ailelerinden 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. 
6 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle