Kaynarca'nın Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Kaynarca İlçesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun işgali, törenlerle kutlandı.

İlçe merkezindeki tören alanında gerçekleştirilen etkinliklere Vali Hüseyin Atak'ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Ramazan Akça, İl Emniyet Müdürü Faruk Ünsal, Kaynarca Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kaynarca Belediye Başkanı Tuncay Aydın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumuriyeti Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst, İlçe Garnizon Komutanı İsmail Güral, İlçe Emniyet Amiri Ali Yıldız, daire amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Belediye Başkanı Tuncay Aydın, Kaynarca'nın tarihi hakkında bilgi verdikten sonra, "3 Mayıs tarihini Kaynarca'nın düşman işgalinden kurtuluşu olarak kutluyoruz. Kaynarca'nın düşman işgalinden kurtulmasında emeği geçen Halit Molla ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Kaynarca'yı Sakarya'nın en iyi ilçesi yapmaya çalışıyoruz. İlk göreve geldikten sonra ilçe dışına yaptığım ziyaretlerde Kaynarca Belediye Başkanı'yım dediğim zaman, bana 'Kandıra'nın Kaynarcası mı' diye soruyorlardı. Bundan dolayı Kaynarca'nın tanıtımı için 'Dartılı Keşkek Kültür ve Sanat Festivali' düzenleyemeye başladık. Ayrıca ilçede Seyfettin Selim Meslekyüksek Okulu'nun hizmete girdi. Organize sanayi bölgesinin kurulması için destek bekliyoruz" dedi.

Ardından söz alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumuriyeti Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst, fahri hemşehri olarak Kaynarcalılarla bir arada bulunmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, "Size, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan selam getirdim. Bağımsızlık ve kurtuluşun ne anlama geldiğini Kıbrıs Türk'ü olarak en iyi biliyoruz. Tüm Türklerin merkezi Türkiye'dir. Son dönemde Kıbrıs'ta çözüm için yine girişimler başladı. Ancak biz Kıbrıs Türk'ün Türkiye'den koparılmasını öngören bir çözümü asla kabul etmeyiz" diye konuştu.

Kuvai Milliye Mücadele Derneği Sakarya Şube Başkanı Nuri Çamur ile öğrencilerin Türk milletinin tarihteki başarılarıyla ilgili şiirler okumasından sonra ilköğretim öğrencilerinin sahnelediği halk oyunları büyük beğeni topladı. Geçit törenin ardından protokole ve halka yemek verildi.
14 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle