Kaynarca Makine OSB için durdurma kararı

Türkiye’de stratejik sanayi bölgelerinden birisi olan Kaynarca Doğu Marmara Makineciler İhtisas OSB’nin kamulaştırma ve ÇED süreci için yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Karar taraflara henüz tebliğ edilmedi.

ÇED RAPORU İPTAL

Kaynarca Güven Mahallesi Kitler Mevkiinde 3 bin 150 dönüm alana kurulması planlanan Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yer seçiminin yanlış olduğunu düşünen köylüler olumlu ÇED raporunun iptali için mahkemeye başvurdu. Bölge İdare Mahkemesi köylülerin talebini yerinde bularak, sonucunda giderilemeyecek zararlar doğacağı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkemenin kesin kararına kadar bölgede kamulaştırma çalışmaları da askıya alındı.

TEBLİGAT ULAŞMADI
Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) Başkanı Günay Güneş mahkeme kararının henüz tebliğ edilmediğini belirterek “ÇED süreci yeniden başlayacaktır. Mahkemenin kararının ardından gereken adımlar atılır. Ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum” dedi. Güneş, Kaynarca Makineciler OSB’nin Türkiye’nin stratejik üç OSB’den birisi olduğunu ve bölge halkının endişe ettiği sıkıntıların yersiz olduğunu söyledi.

EYLEM YAPMIŞLARDI
Köylüler ‘lahana tarlasına OSB olmaz’ diyerek eylem yapmıştı. Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odası ve CHP İl Başkanı Ayça Taşkent’te eylemde köylülerin yanında yer almıştı. Eyleme katılan Çevre Mühendisleri Odası hukuki süreçte köylülere destek olacağını açıklamıştı.

Kaynak: Adapostası

6 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]