Katillere Ceza Yağdı

Adapazarı'nda, iş adamı Mehmet Emin Aydıntepe'yi fidye amacıyla kaçırarak öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 5'i tutuklu 7 sanığa ceza yağdı. Mahkeme heyeti, 7 sanığı toplam 115 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Adapazarı'nda geçen sene Mayıs ayında fidye amacıyla kaçırdıkları iş adamı Mehmet Emin Aydıntepe'yi öldürdükleri ileri sürülerek tutuklanan Recep Güney, (29), Ali Türedi (26), İlyas Türedi (34), Mustafa Gökdemir (25) ve Galip Atmaca karar duruşmasına çıktı. Tutuksuz yargılanan Burcu K. ve Yusuf Avni T. ise duruşmaya katılmadı.

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan sanıklar son savunmalarını yaptı. Sanıklardan Galip Atmaca, ağabey dediği kişilerin oyununa getirildiğini ifade ederek pişman olduğunu söyledi. Ali Türedi de çok pişman olduğunu ifade ederek, adaletin vereceği karara saygılı olduğunu bildirdi. Olaylarla hiçbir alakası olmadığını iddia eden İlyas Türedi ise, "Beni kardeşim çağırdı gittim. Adam öldüreceklerini bilmiyordum. Haberim yoktu. Vicdanım rahat. Takdir mahkemenin" dedi.

Mustafa Gökdemir de her türlü karara saygılı olduğunu belirterek, çok pişman olduğunu söyledi. Recep Güney ise maktül Mehmet Emin Aydıntepe'yi öldürmeye kasıt hiçbir eyleme katılmadığını belirterek beraatini istedi.

Sanıkların son savunmalarını yapmasının ardından mahkemeye kısa bir süre ara verildi. Mahkeme heyeti, aranın ardından, sanıklar Galip Atmaca, Recep Güney, Ali Türedi ve Mustafa Gökdemir'i "Tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek, yağma suçunun delillerini ortadan kaldırmak amacıyla kasten adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırılmalarına karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanık İlyas Türedi'yi "Tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek, yağma suçunun delillerini ortadan kaldırmak amacıyla kasten adam öldürme" suçuna yardım ettiği gerekçesiyle 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Sanıklar Galip Atmaca, Recep Güney, Ali Türedi ve Mustafa Gökdemir'i "Silahla ve birden fazla kişiyle birlikte yağma" suçundan 12'şer yıl, İlyas Türedi ise bu suça yardım etmekten 6 yıl, ayrıca sanıklar Galip Atmaca, Recep Güney, Ali Türedi, İlyas Türedi ve Mustafa Gökdemir maktül Mehmet Emin Aydıntepe'nin aracını yaktıkları için 6'şar yıl, Ali Türedi, İlyas Türedi ve Mustafa Gökdemir ise ruhsatsız silah taşımak ve bulundurmak, bu silahları yağma ve kasten adam öldürme suçunda kullandıkları için 3'er yıl hapis ve 450 YTL para cezasına çarptırıldı.

Tutuksuz sanıklar Burcu K. ve Yusuf Avni T. de, suçluyu kayırma suçundan birer yıl hapis cezasına çarptırıldılar.
OLAY

5 Mayıs 2007 tarihinde
meydana gelen olayda, 200 bin YTL fidye amacıyla kaçırdıkları iş adamı Mehmet Emin Aydıntepe'yi öldürdükleri ileri sürülen Recep Güney, Ali Türedi, İlyas Türedi, Mustafa Gökdemir ve Galip Atmaca polisler tarafından yakalanarak tutuklanmışlardı.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]