Kaş Yaparken Göz Çıkarmak Diye Buna Deniyor

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kenelere karşı kullanılan ilaçların kenelerin düşmanı olan kuşları öldürdüğünü söyledi. Yıldız, "Kene mücadelesi yapıyoruz diye keneyi yiyen kuşları öldürüyoruz." dedi.

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, ilkbaharda ortaya çıkan kenelerin bu yıl normalin de dışında ocak ayından itibaren görülmeye başlandığını ifade etti. Bunun sebebi olarak bilinçsizce yapılan ilaçlamayı işaret eden Yıldız, kenelerin bazı ilaçlara karşı dayanıklılık gösterdiğini dile getirdi. İlaçlamanın bilinçsizce yapıldığına vurgu yapan Yıldız, şunları söyledi; "Kene mücadelesi yapıyoruz diye kenenin düşmanlarını öldürüyoruz. Kuşları bu yolla yok ediyoruz. Piknik alanlarını ilaçlıyoruz. Bu yolla keneleri öldüreceğiz derken onların düşmanı olan kuşları da öldürüyoruz. Kamu otoritesi bunun nasıl yapılması gerektiğinin altını çizmeli, ayrıntısına kadar ortaya çıkarmalıdır."

Bu yıl ocak ayından itibaren gözükmeye başlayan kenelerin Nisan ayına kadar havanın yumuşamasına bağlı olarak sayısal olarak arttığına dikkati çeken Yıldız; "Bu da maalesef bu yıl keneye bağlı ölümlerin önceki yıllara göre daha fazla olacağını gösteriyor. Bunun da ana sebebi yanlış ilaçlama yapmak. Yani hata insan faktörüne dayanmaktadır." diye konuştu.

13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]