Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Kanserli çocukların oyuncaklarını çaldılar

Sakarya Lösemili Çocuklar ve Kanser Hastaları Derneği’nde (KANSERDER) önceki gece yaşanan hırsızlık olayının ortaya çıkan detayları ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti. Hırsızların sadece çocukların oyuncaklarını çalmakla kalmayıp, gıda paketlerini de götürdükleri belirlendi. Geceyi de dernekte uyuyarak geçirdiklerini anlaşılan hırsızlar etrafa da büyük zarar verdi. Derneğin 13 yılda 4 kez soyuldu bildirildi.

KANSERDER Başkanı Nihal Akar, hasta insanlara umut olan dernekte, böylesine bir hırsızlık olayı karşısında söyleyecek söz bulamadığını belirterek, çok üzgün olduğunu vurguladı. Akar, derneğin lösemili çocuklar ve diğer kanser hastalarına maddi, manevi destekte bulunduğunu ifade ederek, şunları ifade etti: “Hasta ve ailelerine psikolojik danışmanlık yapıyoruz. Ayrıca babaları ve anneleri kanser hastası olan çocuklara eğitim ve destek veriyoruz. Kanser hastası çocuklara ulaşım, imkanı ilaç bulma sağlık ve destek yardımı yapıyoruz."

Derneğin bir odasını da hobi odası olarak düzenlediklerini, gönüllü üyelerin bağışlarıyla buraya oyuncaklar alındığını dile getiren Akar, hasta çocukların geldiğinde bu oyuncaklarla oynadığını anlattı. Hırsızların bu oyuncakları da çaldığını dile getiren Akar, "Elektronik pahalı oyuncakları çalmışlar. Bazılarını kırmışlar. Bunu aklı başında, mantıklı, vicdanlı bir yapmaz. Hakikaten akıl sağlığı yerinde olan hiçbir insan bunu yapmaz. Ölen bir hastamızın daha önce getirdiği çiçeği bile kırmışlar. Bu olay karşısında gönlüm ve yüreğimi çok yorgun hissettim. Gönüllü olarak koşturuyoruz, gönlümüzü yormayın yeter. Gönlümün o gün yorulduğunu hissettim. Özellikle oyuncakları çalmaları gerçekten akıl almaz bir şeydi. Zarar verdikleri kişiler kanser hastası çocuklar. Zaten hasta insanların derneği. Gönüllülerle burayı yaptık." diye konuştu.

Bu derneğe üye olan insanların bazılarının hastaneye gidecek yol parası bile bulamadığının altını çizen KANSERDER Başkanı Nihal Akar, bu dernekten güç alarak hayata tutunmaya çalışan insanlar olduğunu belirtti. Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen hafta hastaneye çocuğunu götüren bir baba bize ulaşıp "450 lira verip kan ışınlama parasını veremiyorum" diyerek yardım istedi. Bu dernek buradan güç alarak evladını hayata bağlamaya çalışanların derneği. Maalesef hırsızlar gıdaları da çalmışlar. Bu gıdalardan hastalar faydalanıyordu. Çok üzgünüm söyleyecek söz bulamıyorum. 13 yılda dördüncü hırsızlık yaşandı. Onlarında failleri bulunamadı."

Geçen hafta hayatını kaybeden lösemi hastası bir çocuğun kağıttan yaptığı el işlerini gösteren Akar, “Böylesine güzel şeylerin paylaşıldığı yerde bu çirkinliğin yapılmasını akıl ve mantığa sığdıramıyorum, bu kişiler tamamen akıl ve ruh sağlığı bozuk kişiler.” dedi.

Hırsızların büyük bir ihtimalle buraya para bulmak için geldiklerini, para bulamayınca da etrafa zarar verdiklerini kaydeden KANSERDER Başkanı Nihal Akar, şu bilgileri verdi: “Para için girmişler. Ama para bulamayınca değerli oyuncaklar, gıda poşetlerini almışlar. Etrafı bu şekilde dağıtmalarının sebebi de para bulamayınca ‘zarar vermeyim mi? diye düşündüler. Hepsi aklımıza geliyor. Çiçeklere bile zarar vermişler. Gece burada kalmışlar, poliste aynı şeyi söyledi. Zarar verip sonra sabahlamışlar."

Derneğe güvenlik kamerası takılması için yardım çağrısında bulunan Akar, “Buraya güvenlik kamerası taktırmak istiyoruz. Uzaktan dağ köylerinden hastaneye gidecek olan hastalar akşamdan buraya gelerek yemek yiyip dinlenip sabah erken saatte buradan hastaneye gidiyorlar. Öyle bir zaman rastlasaydı, buradaki hastamızın durumunu düşünemiyorum açıkçası. “ diyerek sözlerini tamamladı.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]