Kan bağışçılarına teşekkür

Kızılay Erenler Şube Başkanı İsmail Ergül, Dünya üzerinde gönüllü kan bağışlarının arttırılması amacıyla kutlanan 14 Haziran Dünya Kan Bağışı günü nedeniyle bağışın önemine dikkat çekti.

Gönüllü, güvenli ve düzenli kan bağışı programını 2005 yılından itibaren başarıyla yürüten ve Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için çalışan Türk Kızılayı,’nın 2013 yılında kan bağışlarında bir önceki yıla göre yüzde 12 artış kaydettiğini belirten Başkan Ergül,“ Genel Merkezimizin verilerine göre her yıl düzenli olarak kan bağışı rakamlarını artıran Türk Kızılayı, 2013 yılında toplam 1 Milyon 640 bin 881 ünite kan bağışı aldı. 2015 yılı sonu itibariyle hedef Ulusal Güvenli Kan Temini Programı kapsamında 2 milyon ünite kandır. Bizde başta şubemiz ve tüm il genelinde bu sayısa destek vermek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Ergül sözlerinin devamında, “14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “dünya gönüllü kan bağışçıları günü” olarak kutlanmaktadır. İhtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarımızı bir kez kutluyoruz. Böyle bir günde bizde istedik ki, kan bağışının önemini bir kez daha hatırlatalım. Unutmayalım, 1 ünite kan, 3 hayat kurtarır ve kan herkese lazımdır. Kızılayımıza bu güne kadar yaptığı bağışlar nedeniyle tüm Sakarya halkı ve Erenler sakinlerine bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]