Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Kamuda kıyafet serbestliğine destek

Eğitim İlke-Sen, kamu görevlilerinin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliğin değiştirilmesi talebiyle başlatılan boykota destek vererek, yasaksız ve baskısız bir düzenleme istedi.

Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası), 1982 yılından beri yürürlükte olan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik"in değiştirilmesi için yürütülen sendikal çalışmalara desteğini açıkladı.

Sendika adına bir açıklama yapan Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, okullara ve diğer kamu kurumlarına serbest kıyafet ile gideceklerini belirtirken; "Bugün yaşadığımız toplumsal ve siyasal sorunların birçoğunun temel bir sistem meselesi olduğu ortadadır. 12 Eylül ve 28 Şubat, sistemin son otuz yıllık süreçte kendisini açıkça gösterdiği iki önemli tarihtir ve ne yazık ki bu tarihlerde yürürlüğe giren birçok uygulama bugün devam etmektedir. 1982 yılından beri yürürlükte olan kılık ve kıyafetine yönetmeliği bunun en somut örneklerindendir. Eğitim İlke-Sen olarak tüzüğümüzde de işaret ettiğimiz gibi; farklı toplumsal grupların, inançların, dil ve kültürlerin eğitimde ve kamusal alanda ayrımcılığa ve inkâra maruz kalmasını temel bir hak ihlali kabul ediyoruz… Bu sebeple de, darbe dönemi ürünü kılık-kıyafet yönetmeliğinin kaldırılmasına yönelik sendikaların başlattığı girişimlere desteğimizi açıklıyoruz" dedi.
Önce, açıklamasında sendikaların temel hak ve özgürlükler konusunda dayanışma sergilemesinin önemine dikkat çekerek sendika yönetimlerine şöyle seslendi: "Bütün sendikalara çağrımız açık ve nettir: Temel haklarımız ve özgürlüklerimiz konusundaki pozisyonunuzu hükümetlere göre şekillendirmekten, değiştirmekten artık vazgeçin! Geçici koltuklarda oturanlara göre birbirinize karşı konumlanmayın! Attığınız adımlarda, düzenlediğiniz kampanyalarda siyasal iktidarların size çizdiği sınırlar içinde hareket etmekten vazgeçin ve size had çizmeye kalkışan her kim olursa olsun haddini bildirin! Hak ve özgürlüklerin parçalanamaz bir bütün olduğunu artık kavrayın! Unutmayın ki, kendiniz için istediğinizi başkası için de istemedikçe asla adil, hakkaniyetli ve özgürlükçü bir sendikal mücadele yürütemezsiniz! Eğitim İlke-Sen olarak kılık-kıyafet yönetmeliğinin bir an önce kaldırılması gerektiğini savunuyoruz. Bu sebeple de yönetmeliği boykot ediyoruz."
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle