Kalay'dan Çiftçiye "Oyuna Gelmeyin" Çağrısı

kalay kaplama
13 yıl önce

Şeker iş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, 23 Mayıs 2009 tarihinde Atatürk Stadyumu'nda yapılacak olan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi başkanlık seçimleri öncesinde çiftçilere bir çağrı yaparak, “Kimsenin oyununa gelmeyin” dedi.

Hür Fm'de Hülya Sürücü'nün hazırlayıp sunduğu Detay Programına konuk olan Kalay, Şeker Fabrikası'nın üretiminin arttığını ve iyiye doğru gittiğini söyledi.

DESTEĞİMİZ AHMET AYA'YA

Şeker iş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, sendika olarak APEK seçimlerinde Ahmet Aya'ya destek verme kararı aldıklarını açıkladı ve delegelere seslenerek “Siz de Aya'yı destekleyin” çağrısında bulundu.

Fabrikada üretimin 22 bin 800 tonlardan 47 bin tonlara kadar çıktığını, bunda mevcut yönetimin büyük rolü olduğunu söyleyen Kalay, üretimin daha da artacağına inandığını belirtti.

BİLMEDEN KONUŞUYORLAR

Sendika başkanı Oğuz Kalay, Detay Programı'nda ayrıca Şeker Fabrikası'nın borcu olduğuna ilişkin söylenen sözlere yanıt verirken şunları söyledi:

“Konuşulanları araştırdım, bilmeden konuştukları sonucuna vardım. Dürüst insanlar bilirler, bu fabrikanın 45 milyon 150 bin dolar borcu vardı. Borçsuz bir şirket veya şahıs olmaz. Borç ödenebiliyor mu ona bakmak lazım. Fabrikanın cirosunun ne olduğunu incelemek lazım, bilmeden konuşmak fabrikaya zarar verir”

RANT PEŞİNDELER

Oğuz Kalay, bilmeden konuşan çevrelerin fabrikadan rant sağlamak amacında olduğunu öne sürerek şöyle devam etti:

“Bilmeden konuşanlar bu fabrikayı nasıl ele geçiririz, buradan nasıl haksız kazanç elde ederiz onun derdindeler. Özelleştirme idaresince özelleşmiş olan, depremi atlatmış olan bu fabrikada iyiye gitmeye çalışılıyorken, bunun altında bir şeyler aramak doğru olmaz. Kimseye göbek bağım yok. Haksızlık veya yanlışlık varsa söylerim. Niyet çok önemli. Borcu var demekle ne demek istiyorsunuz onu açıklayın. Fabrika çiftçinin malı. Doğruyu söylemek için bedeli neyse öderiz..Gardınızı alın gelin demiştim, yine de diyorum”.

MÜLAYİM VE ALİŞAN ŞAİBELİ KİŞİLER

Şeker iş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, Hülya Sürücü ile Detay Programı'nda ayrıca, APEK başkanlığına adaylık konusunda adları geçen Ahmet Mülayim ve Ayhan Alişan hakkında da ithamlarda bulundu. Kalay, Mülayim ve Alişan için “Bunlar şaibeli, şüpheli insanlar” cümlesini kullanarak şunları söyledi:

“Sayın Mülayim şu anda yargılanıyor, şaibeli ve şüpheli bir insan.Herkes bedelini ödeyecek. Minareyi çalan kılıfını hazırlar ama yargı da bunu yakalar. Ben o insanı istemiyorum, çitfçi de istemiyor, hem yargılanacaksınız, hem de ben adayım diyeceksiniz? Eskiden, yeni olur mu? Dün siz başkan değil miydiniz? Siz 4 yönetim kurulu arkadaşınızla bile geçinemediniz, çiftçiyi temsil edemediniz. Şimdi o arkadaşlarınız üretimi arttırarak fabrikayı yönetiyor. Eğer dürüstsen iyi çalışanı desteklemelisin.

Gelelim diğer bir adaya. Sayın Alişan da eski kooperatif başkanlığı yapmış, yargılanmış ve ceza almış bir insan. Yargıtay muhtemelen onaylayacak. Seçilme hakkını da kaybedecek. Bu ne demek? Bu şu demek, çiftçi kazara göreve getirdi diyelim, ee görevden alınacaksınız. Bu fabrikanın borçları ne olacak? Neden başaramadım demiyorsunuz? Yürekli olun çıkıp başaramadığınızı söyleyin. Bizim kimseye düşmanlığımız yok, Sayın Alişan çiftçiyi temsil edememiş, bu da ispatlanmış. Çiftçi ondan memnun değil. Tam tersine bugünkü başkan da çiftçiye nasıl destek veririz onu düşünüyor”.

BU YÖNETİM ŞEFFAF

Ahmet Aya başkanlığındaki yönetimin şeffaf olduğunu öne süren Kalay, “Yönetim kurulu şeffaf olmasa inanın ben desteklemem. Ben ince hesapları olmayan insanım. Şu anki yönetim çiftçiden de görüş alıyor” dedi.

NAYLON FATURACI ÇIKTI

Kalay Detay'da ayrıca “En temiz gördüğün insan, eski belediye başkanı olan kişi şimdi naylon faturacı çıktı. Bana bu konuda bilgiler geliyor. Doğruları söylemek zorundayım. Kavgayı başlatmam, ama kavgadan da kaçmam” şeklinde konuştu.

Fabrikanın deneyimsiz insanlar tarafından yönetildiğine ilişkin iddiaları da yanıtlayan Oğuz Kalay, “Fabrikanın başındaki genel müdür tecrübeli ve deneyimli bir insan. Şekerci bir genel müdür olma vasfı bile ona yetiyor. Böyle bir genel müdüre ve teknik kadroya deneyimsiz demek doğru olmaz” dedi.

Ahmet Aya'nın özel ilişkileri konusunda haberler yayınlayan bir gazete hakkında da eleştiriler getiren Kalay, sözkonusu gazetenin rant sağlama niyetiyle hareket ettiğini ve beklentilerine yanıt bulamayınca da karalama politikası başlattığını öne sürerek, “Yolsuzluk bulamayınca, yönetim kurulu başkanının özel hayat ilişkilerini gündeme getirdiler. Bunlar, kolay para kazanmayı kendine görev edinmiş kişilerin sergileyecekleri tutumlardır” şeklinde konuştu.

SEÇİME SİYASİ MÜDAHALE YOK

Siyasilerin APEK seçimlerine dışarıdan müdahalesi olduğuna dair söylentileri de yanıtlayan Başkan Kalay, “Siyasilerimizin bu yönetimin değişmesi yönünde bir gayretleri yok. Bu fabrika 50 bin tonlara kadar üretimini arttırmış, siyasetçi buraya olumsuz katkı koymaz. Pancar ekicileri de bu yönetimden memnun zaten” dedi.

BU YÖNETİME KEFİLİM

Oğuz Kalay Ahmet Aya yönetimine kefil olduğunu öne sürerek, “Bu işin vebalini üzerime alıyorum. Çiftçilerimiz çekinmeden oyunu Sayın Aya'ya versinler” dedi.

Mevcut yönetimin kendine güvendiği için APEK seçimlerini bir yıl önceden yaptığını iddia eden Kalay, “Kendinden korkan seçimleri 1 yıl önce yapar mı?” diye sordu.

Aya dışındaki başkan adaylarının somut bir projesinin dahi olmadığını öne süren Kalay, “Daha dün kahve köşelerinde yapılan seçimler bugün stadyumda yapılıyor. Demek ki yönetimin özgüveni apaçık ortada. Demokrasiyi tam işletiyorlar. Ne mutlu çiftçiye” dedi.

MAHKEMEYE ANLATSIN

“Biri yönetim kurulu üyeliği yapmış, kaçmış gitmiş, sonra yönetim onu zaten atmış. Diğeri de başarısız olmuş” diyen Kalay, başkan adayı Ayhan Alişan'ın basına yansıyan açıklamalarını yorumlarken, “Bunları basına değil, mahkemeye, ya da hakime gidip anlatsın. Ben aldığınız cezaya bakarım” şeklinde konuştu.

“Amaç kimseyi karalamak değil. Bazı şeyleri söylemek yürek ister, o yürek de bizde var” diyen Oğuz Kalay, “Borç yiğidin kamçısıdır. Bana kalsaydı başka bir fabrika bile alırdım, holdingleşirdim. Bu konudaki teklifimizi yönetime de sunduk” dedi.

DÜŞMANLARIMIZ ÇAKIL TAŞI

Detay Programında “Bizim düşmanlarımız var” diyen Başkan Kalay, “Ama onlar çakıl taşıdır, çiftçi bunları zaten tespit etmiştir. 65 bin kişiyi temsil eden bir yönetime ne amaçla suçlamalar getiriyorlar bunu da anlamış değilim” şeklinde konuştu.

Eskişehir pancarında hedefin 300 bin ton olduğunu, resmi şeker kotasının da 63 bin tona çıkarıldığını açıklayan Kalay, Şeker arazisi konusuna değinirken de “Şeker arazisinin satışını değil imara açılmasını konuşuyorlar. Elimizde para olsun mantığı güdüyorlar” dedi.

Aya dışındaki kişilerin aday olmalarına bir anlam veremediğini ifade eden Kalay, “İyi gitmeyen yere aday olunur. Çiftçi gidişattan memnunsa, borçlar ödeniyorsa senin aday olmana ne gerek var? Aday olmak hakkın ama, aday olurken haklı gerekçelerin de olmalı” şeklinde konuştu.